Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. COP LAND

COP LAND


kryminalny, USA, 1997, 104 min.
reżyseria: James Mangold
obsada: Harvey Keitel, Ray Liotta, Robert De Niro, Sylvester Stallone
Premiera w Ale kino+: 25.07.2010 r.
4.00
343
4 głosy | 685 miejsce w rankingu
COP LAND

Trzymujący w napięciu "Cop Land" to nietypowy kryminał, w którym najczarniejszymi charakterami są sami policjanci. Obsada z Harvey'em Keitelem, Ray'em Liottą i Robertem De Niro zapiera dech w piersiach, ale najciekawszą rolę gra Sylvester Stallone. "Mocny człowiek" kina lat 80. zaskakuje udaną próbą wyjścia z szufladki, do której włożyło go Hollywood.

Freddy Heflin (Sylvester Stallone) jest szeryfem w Garrison w New Jersey. Nie ma wiele do roboty - Garrison to spokojne przedmieście zamieszkane niemal wyłącznie przez oficerów i funkcjonariuszy nowojorskiej policji. Stróże prawa oddają się tu urokom życia rodzinnego i odpoczywają po trudach pracy na niebezpiecznych ulicach metropolii. Rekordowe zagęszczenie policjantów na kilometr kwadratowy powinno czynić Garrison najbardziej praworządnym miejscem w Stanach. Tak jest, ale tylko z pozoru. Przedmieście jest bowiem czymś w rodzaju państwa w państwie, rządzącego się własnymi prawami, wśród których najważniejsze są korupcja, krycie "swoich" i nie wtykanie nosa w nie swoje sprawy. Heflin pilnie tych praw przestrzega. Po wypadku w czasie służby ogłuchł na jedno ucho i jest wdzięczny bossom policyjnej mafii za to, że przymykają oczy na jego niepełnosprawność i pozwalają mu być szeryfem w Garrison. Lojalność Heflina ma jednak swoje granice. Podwójne zabójstwo, w które zamieszany jest policjant, uruchamia wewnętrzne śledztwo. Potulny do tej pory Heflin postanawia potraktować dochodzenie poważnie. Budzi to najpierw zdumienie, a potem wściekłość zarządców policyjnej "spółdzielni", którzy, jak zwykle, chcą zatuszować sprawę.

"Cop Land" przypomina "Chłopców z ferajny" z tą różnicą, że zamiast kręgów mafii, obserwujemy środowisko nowojorskich policjantów. Różnica okazuje się zresztą niewielka. W filmie JAMESA MANGOLDA policja przypomina świetnie zorganizowany gang, działający na podobieństwo mafii. Haracze, korupcja, a nawet zabójstwa są na porządku dziennym, lojalność jest najwyższym prawem. Podobieństwo do filmu Scorsese potęguje obsada: w "Cop Land" oglądamy dwóch "Chłopców z ferajny": Roberta De Niro i Raya Liottę. Uwaga widza skupiona jest jednak na innym artyście, który w rywalizacji z wyżej wymienionymi nie powinien mieć żadnych aktorskich szans. Jest nim Sylvester Stallone. Publiczność przyzwyczaiła się do oglądania tego aktora jako bohatera kina akcji. W "Cop Land" Stallone zagrał pierwszą od niepamiętnych czasów rolę dramatyczną. Zamiast znanego z cyklu "Rambo" supermana, oglądamy człowieka powolnego i potulnego, dotkniętego kalectwem. W ociężałym szeryfie, w którego wciela się Stallone, drzemie jednak bestia, a jej przebudzenie wypada bardzo przekonująco.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...