Ale kino+
alekino+
Film. Córka D'Artagnana

Córka D'Artagnana

La Fille de D'Artagnan
film przygodowy, Francja, 1994, 125 min.
reżyseria: Bertrand Tavernier
obsada: Jean-Luc Bideau, Philippe Noiret, Raoul Billerey, Sami Frey, Sophie Marceau
Premiera w Ale kino+: 25.12.2013 r.
4.00
343
4 głosy | 671 miejsce w rankingu
Córka D'Artagnana

"Córka D'Artagnana" to nadzwyczaj udany filmowy żart, ironiczny dopisek do prozy Aleksandra Dumasa. W roli tytułowej - gwiazda kina francuskiego, Sophie Marceau.

Jest rok 1654. Dorosła i doskonale władająca szablą córka słynnego muszkietera D'Artagnana Eloise (Sophie Marceau) mieszka w klasztorze, w którym umieścił ją ojciec. Pewnego dnia zostaje zamordowana matka przełożona (Pascale Roberts). Okazuje się, że sprawcami są ludzie okrutnego Księcia (Claude Rich), który w ten sposób ukarał zakonnicę za to, że udzieliła schronienia zbiegłemu z jego zamku niewolnikowi. Eloise odkrywa, że Książę jest dużo bardziej niebezpieczny - wraz z zaufanymi ludźmi żądny władzy arystokrata knuje spisek przeciwko królowi Ludwikowi XIV. Eloise opuszcza klasztor i w towarzystwie poety Quentina (Nils Tavernier, syn reżysera) rusza odnaleźć ojca i jego towarzyszy. Starzejący się D'Artagnan (Philippe Noiret), który po burzliwych przygodach wiedzie spokojne życie nauczyciela szermierki, nie ma jednak ochoty na powrót do awanturniczego życia.

Sukces filmu jest bez wątpienia dużą zasługą Sophie Marceau, która - dzięki niewątpliwemu talentowi - umie z powodzeniem odnaleźć się w bardzo rozmaitych rolach. Na planie zaskoczyła wszystkich niebywałą sprawnością fizyczną - wszystkie sceny walk nakręcane były bez dublerki. Sam reżyser nazwał ją aktorką wymagającą, ale olśniewającą. W "Córce D'Artagnana" partneruje jej m.in. Philippe Noiret - od czasu zachwycającej kreacji w "Zegarmistrzu od Świętego Pawła" ulubiony aktor Taverniera.

BERTRAND TAVERNIER nazywany jest reżyserem, który swoim debiutanckim filmem "Zegarmistrz od świętego Pawła" (1973) przywrócił blask francuskiej kinematografii. Już jego wczesne obrazy były wyrafinowanym połączeniem problematyki społecznej z finezyjną psychologią, za co był wielokrotnie nagradzany przez międzynarodowe jury (np. Złoty Niedźwiedź w Berlinie za "Przynętę" z 1994 roku). Jednak jego rozległe zainteresowania pozwoliły mu zająć się tematyką bardzo różnorodną. Kręcił filmy historyczne (np. "Sędzia i morderca"), subtelne obrazy o relacjach międzyludzkich ("Pewnej niedzieli na wsi"), dramaty wojenne ("Czystka"), ale również wyreżyserował fantastykę "Śmierć na żywo" czy biograficzny "Round Midnight".

"Córka D'Artagnana" jest nadzwyczaj udanym filmowym żartem, ironicznym dopiskiem do prozy Aleksandra Dumasa - sam Tavernier, który uwielbia kino płaszcza i szpady, określa swoje dzieło mianem "filmu na wakacje". Początkowo zresztą miał być tylko jego producentem, ale ponieważ gwiazda produkcji, Sophie Marceau, pokłóciła się z reżyserem (Riccardo Freda), Tavernier na tydzień przed rozpoczęciem zdjęć musiał zająć jego miejsce. W rezultacie powstał film bardzo zgrabny, lekki i zabawny, a zarazem inteligentny i perfekcyjnie zrobiony.

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...