Ale kino+
alekino+
Film. Córka studniarza

Córka studniarza

LA FILLE DU PUISATIER /AKA. THE WELL-DIGGER'S DAUGHTER
melodramat, Francja, 2011, 107 min.
reżyseria: Daniel Auteuil
obsada: Astrid Bergès-Frisbey, Daniel Auteuil, Jean-Pierre Darroussin, Kad Merad, Nicolas Duvauchelle
Premiera w Ale kino+: 31.05.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 21 miejsce w rankingu
Córka studniarza
1
2

"Córka studniarza" to nostalgiczna historia miłości, a także remake filmu Marcela Pagnola, pisarza, dramaturga oraz pierwszego filmowca przyjętego do Académie Française. W podwójnej roli reżysera i jednej z głównych postaci wystąpił Daniel Auteuil.

Lata 30. w Prowansji. Budowniczy studni i owdowiały ojciec pięciu córek, Pascal Amoretti (Daniel Auteuil), ciężko pracuje przy kolejnej budowie. Młodszymi córkami oraz domem opiekuje się najstarsza, której dzieciństwo upłynęło pod opieką bogatej, bezdzietnej damy w Paryżu. Gdy zmarła matka, Patricia (Astrid Berges-Frisbey), powróciła do rodzinnego domu na francuską prowincję, jednak ze względu na swoje wychowanie zarówno manierami, aspiracjami, jak i słownictwem odstaje od miejscowych. Ojciec chciałby wydać osiemnastolatkę za swojego pomocnika, sporo starszego od niej Félipe'a (Kad Merad). Na nieszczęście ojca Patricia poznaje młodego lotnika oraz syna okolicznego sklepikarza, Jaquesa Mazela (Nicolas Duvauchelle).

Marcel Pagnol, nim stał się gwiazdą francuskiej literatury, klasykiem filmu, a w 1946 r. pierwszym sługą X. Muzy przyjętym do Académie Française, był nauczycielem angielskiego. Podczas wizyty w Londynie pod koniec lat 20. był pod tak ogromnym wrażeniem jednego z pierwszych seansów kina dźwiękowego, że zdecydował się związać swoją przyszłość właśnie z nowym medium. Filmowa adaptacja pierwszej części jego trylogii marsylskiej "Mariusz", w reżyserii Alexandra Kordy, była jednym z pierwszych francuskich sukcesów na polu kina dźwiękowego. Niedługo potem, bo już w 1933 r., Pagnol sam stanął za kamerą; do śmierci w 1974 r. zrealizował 18 filmów, w tym niemało adaptacji własnych powieści i sztuk. W 1940 r. na ekranach pojawiła się "Córka studniarza", po którą 70 lat później ponownie sięgnął DANIEL AUTEUIL.

"Córka studniarza" jest reżyserskim debiutem francuskiego aktora, znanego z występów w "Królowej Margot" Patrice'a Chéreau, czy "Ósmym dniu" Jaco Van Dormaela. Los wcześnie związał Auteuila z Pagnolem. W 1986 r. aktor został uhonorowany nagrodą BAFTA za rolę w filmie "Jean de Florette" zrealizowanym właśnie na podstawie powieści marsylczyka. Plany Auteuila wobec pisarza są zakrojone jeszcze szerzej niż remake "Córki studniarza"; już w 2013 r. na ekrany wejdzie pierwsza część trylogii marsylskiej w reżyserii aktora, w toku jest produkcja dwóch kolejnych.

Autorem muzyki do "Córki studniarza" jest pięciokrotnie nominowany do Oscara® Alexandre Desplat.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...