Ale kino+
alekino+
Film. CWAŁ

CWAŁ


dramat, Polska, 1995, 103 min.
reżyseria: Krzysztof Zanussi
obsada: Bartosz Obuchowicz, Karolina Wajda, Maja Komorowska, Piotr Adamczyk
Premiera w Ale kino+: 3.01.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 46 miejsce w rankingu

Pełen niespotykanego u Krzysztofa Zanussiego ciepłego humoru obraz stalinowskiej rzeczywistości, w której można przyjaźnić się z partyjnymi dygnitarzami i zachować szlacheckie przyzwyczajenia.

"Cwał" to w dorobku KRZYSZTOFA ZANUSSIEGO, znanego ze skłonności do kina kontemplacyjnego i intelektualnego film niezwykły. Oparty drobiazgowo na własnych przeżyciach reżysera obraz jest bowiem właściwie komedią, choć umieszczoną w kontekście koszmaru stalinizmu. Centralną postacią "Cwału" okazuje się ciotka Idalia (Maja Komorowska), ekscentryczna starsza pani, która w życiu najbardziej ceni konne przejażdżki i umie poradzić sobie w każdej sytuacji. Pod jej opiekę zostaje oddany dziesięcioletni Hubert (Bartosz Obuchowicz) opuszczony przez ojca, który po wojnie został na Zachodzie. Matka Huberta wychowywała go w kulcie prawdy, ciotka Idalia - która w rzeczywistości jest jego przyszywaną rodziną - uczy go, że prawda jest względna, zależna od sytuacji, a kłamać nie wolno tylko koniom. Sama pogardza wszystkim, co bolszewickie, wyśmiewa partyjną ideologię, ale chętnie podejmuje herbatą komunistycznych dygnitarzy i wykorzystuje rządowe znajomości. Początkowo zafascynowany ciotką Hubert z czasem buntuje się wobec jej podwójnej moralności.

"Cwał" miał być drugim - po "Strukturze kryształu" z 1969 roku - filmem w karierze Zanussiego, jednak z powodu drastycznej cenzury twórca zrezygnował z podejmowania wówczas tematu tak niewygodnego dla władzy. W efekcie ten najbardziej autobiograficzny w karierze twórcy "Iluminacji" obraz powstał ćwierć wieku później. "Teraz wszystko się oddaliło, a ja postarzałem się o tyle, że nie chce mi się już rozliczać z tamtą epoką, ale ją wspominać. To było moje dzieciństwo" - mówił twórca, odpowiadając na zarzuty zbytniego optymizmu w widzeniu jednego z najczarniejszych okresów w historii Polski. "Cwał" wypełnia bowiem zaskakująca u Zanussiego pogoda ducha, która w okrutnej epoce pomaga bohaterom godnie żyć. A żyć - widać to szczególnie w postaci ciotki Idalii - to uciekać we własny, wykreowany świat, dla którego warto kłamać, manipulować i udawać kogoś innego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...