Ale kino+
alekino+
Film. CZARNA DALIA

CZARNA DALIA

The Black Dahlia
kryminalny, USA/Niemcy, 2006, 121 min.
reżyseria: Brian De Palma
obsada: Aaron Eckhart, Hilary Swank, Josh Hartnett, Mia Kirshner, Scarlett Johansson
Premiera w Ale kino+: 23.04.2011 r.
3.00
343
3 głosy | 539 miejsce w rankingu
CZARNA DALIA

Impulsywny Lee Blanchard (Aaron Eckhart) i spokojny Dwight 'Bucky' Bleichert (Josh Hartnett) walczyli kiedyś na bokserskim ringu, posługując się znaczącymi pseudonimami "Pan Ogień" i "Pan Lód". Dziś obaj pracują jako policjanci dochodzeniowi w Los Angeles.

Wspólnie prowadzą śledztwo w sprawie wyjątkowo brutalnego morderstwa popełnionego na początkującej aktorce, 22-letniej Elizabeth Short (Mia Kirshner). Sprawa wydaje się rutynowa, ale detektywi wkrótce odkrywają, że zabójstwo Elizabeth to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Lee dowiaduje się, że jego dziewczyna, była prostytutka Kay (Scarlett Johansson), znała ofiarę, nazywaną w kryminalnych kręgach Los Angeles "Czarną Dalią". Bucky tymczasem trafia na ślad bardzo bogatej femme fatale, Madeleine Linscott (Hilary Swank), która również dobrze znała Elizabeth, a w dodatku jest do niej uderzająco podobna. Tropiąc mordercę policjanci odkrywają siatkę powiązań i układów, które stanowią o tym, kto ma realną władzę w Los Angeles. Zawęża się krąg osób, którym można ufać i zaskakująco szybko rozszerza krąg podejrzanych.

Elizabeth Short, której śmierć jest początkiem śledztwa w filmie BRIANA DE PALMY, istniała naprawdę. Urodziła się w biednej rodzinie w Massachusetts. Była 5-letnią dziewczynką, kiedy odszedł od nich ojciec. Mając lat 19 postanowiła go odnaleźć. Wyruszyła na podbój świata i zatrzymała się u niego w Kalifornii, ale ich stosunki nie układały się najlepiej. Ojciec Elizabeth nie mógł znieść tego, że córka spędza czas na imprezach w ramionach coraz to nowych mężczyzn. Jej ambicją było zostać aktorką, ale nie zagrała w żadnym filmie. Stała się sławna dopiero po śmierci. Jej zwłoki znaleziono 15 stycznia 1947 roku. Sprawcy, mimo zakrojonego na wielką skalę śledztwa, nigdy nie odnaleziono, a lista podejrzanych sięgała najwyższych sfer.

Historię Czarnej Dalii opisał w swojej powieści James Ellroy, autor m.in. literackiego pierwowzoru nagrodzonych Oscarem "Tajemnic Los Angeles". W posłowiu reedycji "Czarnej Dalii" pisarz opowiedział o wydarzeniach, które zainspirowały go do napisania powieści. Gdy miał 6 lat jego rodzice rozwiedli się. Mały Ellroy pozostał przy matce, która "pochłaniała bourbona Early Times i uganiała się za mężczyznami". W wieku 10 lat przeniósł się do ojca i kiedy 3 lata później odwiedził matkę, znalazł ją martwą w mieszkaniu. Sprawców morderstwa nigdy nie wykryto.

Historię Betty Short przeniósł na ekran Brian De Palma, twórca "Człowieka z blizną", czy "Nietykalnych". Reżyser konsekwentnie trzymał się stylistyki czarnego kryminału, ale nie zawęził opowieści wyłącznie do wątku śledztwa. "Chciałem pokazać świat ludzi żyjących w Los Angeles w 1947 roku, głęboko dotkniętych przez tę zbrodnię. W tym filmie wszyscy kłamią. W każdej istotnej scenie, gdy już wydaje się, że bohater coś wyjawi, mówi coś zupełnie innego niż wcześniej. Każdy jest w jakiś sposób skompromitowany" - opowiadał reżyser.

W "Czarnej Dalii" - podobnie jak 20 lat wcześniej w "Nietykalnych" - spotkali się aktorzy z hollywoodzkiej czołówki. Role policjantów zagrali Josh Hartnett ("Pearl Harbor", "Apartament") i Aaron Eckhart, znany m.in. z głównej roli w "Dziękujemy za palenie". Towarzyszyły im m.in. Scarlett Johansson i Hilary Swank. "Czarna Dalia" miała premierę podczas festiwalu w Wenecji, gdzie walczyła o Złotego Lwa. Film otrzymał również nominację do Oscara za zdjęcia oraz nagrodę włoskich krytyków za najlepszą scenografię.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...