Ale kino+
alekino+
Film. CZARNA DZIURA

CZARNA DZIURA

The Black Hole
film science fiction, USA, 1979, 98 min.
reżyseria: Gary Nelson
obsada: Anthony Perkins, Joseph Bottoms, Maximilian Schell, Robert Forster
Premiera w Ale kino+: 5.02.2007 r.
2.00
343
2 głosy | 736 miejsce w rankingu

Jedno z pierwszych zakrojonych na wielką skalę widowisk science fiction. Duma studia Disneya i pierwszy film z wytwórni ojca Myszki Miki, który na ekrany wszedł z ograniczeniem wiekowym.

Załoga statku kosmicznego "Palamino" od pięciu lat tuła się po nieznanych obszarach kosmosu w poszukiwaniu obcego życia. Bezskutecznie. Kiedy jednak ich misja dobiega końca napotykają legendarny, dawno zaginiony statek "Cygnus", który dryfuje niebezpiecznie blisko olbrzymiej czarnej dziury. Załoga "Palamino" dostaje się na pokład statku, gdzie ku zdumieniu odkrywa, że na "Cygnusie" znajduje się życie. Okazuje się, że genialny naukowiec, dr. Hans Reinhardt (Maximilian Schell), kapitan statku, pozostał na pokładzie obsługiwany przez pokaźną grupkę mechanicznych niewolników. Ekscentryczny naukowiec nie zwraca uwagi na ostrzeżenia ludzi z "Palomino" dotyczące czarnej dziury - wciąż niezbadanej tajemnicy kosmosu. Nie zamierza też pozwolić się uratować. Jego plan jest dokładnie przeciwny. Reinhardt zamierza jako pierwszy człowiek na świecie spenetrować czarną dziurę. Co więcej, w planach ma też zabranie ze sobą załogi "Palomino".

Pierwszym filmem, w którym człowiek dał upust swoim marzeniom o podboju kosmosu, była najprawdopodobniej "Podróż na Księżyc" (1902) Georges'a Mélièsa. Choć jednak na samym początku historii kina powstało dosyć dużo filmów o kosmicznych podróżach, gatunek ten (w przeciwieństwie do literatury science fiction) szybko zszedł na dalszy plan. Powodem była niemożność przeniesienia na ekran futurystycznych wyobrażeń twórców. Kosmos w kinie powrócił dopiero w latach 50. Wtedy to na ekrany trafiły takie produkcje jak "Kierunek Księżyc" (1950) Irvinga Pichela czy nakręcona w trzy tygodnie i nawet wówczas budząca uśmiech zażenowania "Rakieta XM" (1950) Kurta Neumanna. Odpowiedzią na amerykańskie filmy były radzieckie obrazy "Dramat w kosmosie" (1958) Wiktora Morgensterna czy "Kosmos wzywa" (1959) Aleksandra Kozyriewa i Michaiła Kariukowa. O ponad 20 lat późniejsza "Czarna dziura" pokazywała, jak wielkie postępy zrobiła kinowa technologia.

Obraz GARY'EGO NELSONA reklamowano jako gigantyczne widowisko science fiction z elementami horroru, a autor zdjęć i specjaliści od efektów specjalnych za swoje dzieło otrzymali nominacje do Oscara i Saturna. Do historii kina "Czarna dziura" przeszła też jako pierwszy film ze studia Disneya, który na ekrany wszedł z ograniczeniem wiekowym. Był to również pierwszy w tych czasach obraz, w którym wykorzystano długą sekwencję zrealizowaną przy pomocy grafiki komputerowej. Studio Disneya za punkt honoru postawiło sobie bowiem zaskoczyć widza efektami wizualnymi. Peter Ellenshaw, jeden z ulubionych specjalistów Disneya, został specjalnie na tę okazję wezwany z emerytury, na którą odszedł 10 lat wcześniej. Eustace Lycett natomiast, wieloletni szef departamentu efektów fotograficznych w studiu Disneya, po ukończeniu prac nad filmem był tak wycieńczony, że natychmiast zwrócił się z prośbą o wcześniejszą emeryturę.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...