Ale kino+
alekino+
Film. CZARNE SŁOŃCA

CZARNE SŁOŃCA


dramat obyczajowy, Polska, 1992, 78 min.
reżyseria: Jerzy Zalewski
obsada: Cezary Pazura, Ewa Dałkowska, Iwona Głębicka, Jan Frycz, Krzysztof Zaleski, Sławomir Orzechowski, Tomasz Dedek
Premiera w Ale kino+: 27.01.2000 r.
5.00
343
5 głosy | 31 miejsce w rankingu

Polska w bliżej nieokreślonej przyszłości. Młody mężczyzna, Tadeusz Wilk (Tomasz Dedek), opuszcza więzienie na podstawie ogłoszonej właśnie amnestii. Sądzi, że jest kosmitą przysłanym na Ziemię z misją zaprowadzenia porządku. Świeżo odzyskana wolność wcale go nie cieszy - chce za wszelką cenę wrócić do aresztu.

Zgłasza się więc do komendanta policji (Jan Frycz), a gdy ten nie spełnia jego żądań, rani go krzesłem. Mimo to nie osiąga zamierzonego celu i wciąż pozostaje na wolności. Wkrótce Wilk spotyka piosenkarkę Celinę (Ewa Dałkowska), która twierdzi, że jest jego matką. W jej domu znajduje schronienie, chociaż jego fantastyczne opowieści bardzo dziwią Celinę i jej męża Leona (Sławomir Orzechowski). Wilk uparcie twierdzi, że jest mordercą i wykonano na nim wyrok śmierci. Zaniepokojeni "rodzice" umieszczają go w zakładzie psychiatrycznym. Nieoczekiwanego powiernika znajduje tu w młodym lekarzu (Krzysztof Zaleski). Po krótkiej terapii Wilk wraca do domu, nie opuszcza go jednak przekonanie o swoim niecodziennym pochodzeniu. Pracuje jako ochroniarz striptizerki Nel (Iwona Głębicka) i jednocześnie policyjny konfident. W końcu czuje, że jego ziemska misja dobiega końca. Przed odlotem na rodzinną planetę postanawia zabić Nel.

"Czarne słońca" to fabularny debiut dokumentalisty JERZEGO ZALEWSKIEGO ("Tata Kazika", "Serce Europy albo mysz, która ryknęła"). Trzy lata później reżyser zrealizował głośny film "Gnoje". Scenariusz do "Czarnych słońc" to wspólne dzieło Zalewskiego, scenarzysty Wojciecha Tomczyka (seriale "Zaginiona", "Oficer") oraz operatora Pawła Wendorffa ("Kobieta z papugą na ramieniu", "Mało upalne lato"), który zadebiutował jako reżyser filmem "Szaleńcy".
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...