Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. CZARNE SŁOŃCA

CZARNE SŁOŃCA


dramat obyczajowy, Polska, 1992, 78 min.
reżyseria: Jerzy Zalewski
obsada: Cezary Pazura, Ewa Dałkowska, Iwona Głębicka, Jan Frycz, Krzysztof Zaleski, Sławomir Orzechowski, Tomasz Dedek
Premiera w Ale kino+: 27.01.2000 r.
5.00
343
5 głosy | 31 miejsce w rankingu

Polska w bliżej nieokreślonej przyszłości. Młody mężczyzna, Tadeusz Wilk (Tomasz Dedek), opuszcza więzienie na podstawie ogłoszonej właśnie amnestii. Sądzi, że jest kosmitą przysłanym na Ziemię z misją zaprowadzenia porządku. Świeżo odzyskana wolność wcale go nie cieszy - chce za wszelką cenę wrócić do aresztu.

Zgłasza się więc do komendanta policji (Jan Frycz), a gdy ten nie spełnia jego żądań, rani go krzesłem. Mimo to nie osiąga zamierzonego celu i wciąż pozostaje na wolności. Wkrótce Wilk spotyka piosenkarkę Celinę (Ewa Dałkowska), która twierdzi, że jest jego matką. W jej domu znajduje schronienie, chociaż jego fantastyczne opowieści bardzo dziwią Celinę i jej męża Leona (Sławomir Orzechowski). Wilk uparcie twierdzi, że jest mordercą i wykonano na nim wyrok śmierci. Zaniepokojeni "rodzice" umieszczają go w zakładzie psychiatrycznym. Nieoczekiwanego powiernika znajduje tu w młodym lekarzu (Krzysztof Zaleski). Po krótkiej terapii Wilk wraca do domu, nie opuszcza go jednak przekonanie o swoim niecodziennym pochodzeniu. Pracuje jako ochroniarz striptizerki Nel (Iwona Głębicka) i jednocześnie policyjny konfident. W końcu czuje, że jego ziemska misja dobiega końca. Przed odlotem na rodzinną planetę postanawia zabić Nel.

"Czarne słońca" to fabularny debiut dokumentalisty JERZEGO ZALEWSKIEGO ("Tata Kazika", "Serce Europy albo mysz, która ryknęła"). Trzy lata później reżyser zrealizował głośny film "Gnoje". Scenariusz do "Czarnych słońc" to wspólne dzieło Zalewskiego, scenarzysty Wojciecha Tomczyka (seriale "Zaginiona", "Oficer") oraz operatora Pawła Wendorffa ("Kobieta z papugą na ramieniu", "Mało upalne lato"), który zadebiutował jako reżyser filmem "Szaleńcy".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...