Ale kino+
alekino+
Film. CZARNY KOT, BIAŁY KOT

CZARNY KOT, BIAŁY KOT

Crna macka, beli macor/ Black Cat, White Cat
komediodramat, Francja/Niemcy/Jugosławia, 1998, 123 min.
reżyseria: Emir Kusturica
obsada: Bajram Severdzan, Branka Katic, Florijan Ajdini, Srdjan Todorovic
Premiera w Ale kino+: 7.01.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 23 miejsce w rankingu

Pełen gwałtownych uczuć, szalonej muzyki i barwnych postaci film, którym po czteroletniej przerwie Emir Kusturica powrócił do międzynarodowego kina.

Głównym bohaterem "Czarnego kota, białego kota" jest społeczność Cyganów zamieszkujących osadę nad Dunajem. To stąd pochodzi Matko Destanoy (Bajram Severdzan), obibok i nieudacznik, który planuje nielegalny interes związany z pociągiem przewożącym benzynę. Pomóc w tym ma mu okoliczny gangster i narkoman Dadan Karambolo (Srdjan Todorovic) oraz stary, cygański "ojciec chrzestny" Grga Pitić (Sabri Suleiman), najlepszy przyjaciel ojca (Zabit Mamedov) dysponujący odpowiednią ilością pieniędzy, które gotów jest pożyczyć. Destanoy pada jednak ofiarą intrygi - tuż przed planowanym transportem benzyny zostaje otumaniony i gdy budzi się rano, pociągu już nie ma. W dodatku musi zwrócić pieniądze albo zmusić swojego syna Zare (Florijan Ajdini), by poślubił siostrę Dadana, karłowatą Afrodytę (Salija Ibraimova).

"Czarny kot, biały kot" mógł nigdy nie powstać - po źle przyjętym przez rodzimą krytykę i publiczność "Undergroundzie" EMIR KUSTURICA zarzekał się, że rezygnuje z kina. Słowa jednak nie dotrzymał i już dwa lata później - namówiony przez swoją ekipę - przyjechał na plan dokumentu o Cyganach, którzy wystąpili w "Undergroundzie". Wkrótce dołączył do niego scenarzysta Gordan Mihic (m.in. "Czas Cyganów"), a planowany dokument stał się w istocie kolejnym filmem fabularnym Kusturicy, który znów nasycił go typowym dla siebie tragikomizmem, ale też niespotykaną wcześniej radością i witalnością. Komediowy nastrój był zresztą po części inspirowany włoskim komiksem "Alan Ford", który w absurdalny sposób parodiował przygody Jamesa Bonda i stał się niezwykle popularny w Jugosławii lat 80.

Premiera filmu odbyła się na festiwalu w Wenecji, gdzie Emir Kusturica został wyróżniony Srebrnym Lwem za reżyserię, a "Czarnego kota, białego kota" zgodnie uznano za początek nowego etapu w twórczości mieszkającego od lat w Paryżu artysty, który do dziś mówi o sobie zawsze "Jugosłowianin". Był to zresztą pierwszy - po "Czasie Cyganów", "Arizona Dream" i "Undergroundzie" - film zrealizowany bez udziału Gorana Bregovicia, z którym Kusturicę poróżniły poglądy polityczne.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...