Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Czarny

Czarny


obyczajowy, Polska, 2008, 103 min.
reżyseria: Dominik Matwiejczyk
obsada: Arkadiusz Detmer, Edward Żentara, Magdalena Różczka, Maria Niklińska, Marta Klubowicz, Mateusz Damięcki, Michał Żurawski
Premiera w Ale kino+: 30.12.2014 r.
1.00
343
1 głosy | 75 miejsce w rankingu
Czarny

Czarny (Michał Żurawski) opuścił rodzinną wieś w związku z dramatycznymi przeżyciami - załamaniem matki i samobójstwem ojca. Po latach spędzonych w Warszawie mężczyzna wraca w rodzinne strony, by odpocząć od intensywnej pracy i skupić się na dokończeniu doktoratu.

Już pierwszego dnia poznaje nastoletnią Olę (Maria Niklińska), podającą się za jego przyrodnią siostrę. Z początku nie dając wiary w słowa dziewczyny, Czarny postanawia poznać prawdę. Coraz częściej przebywając w towarzystwie Oli, zaczyna poznawać nastolatkę coraz lepiej. Ich spotkania bulwersują miejscową społeczność, zwłaszcza że dziewczyna uchodzi we wsi za dziwaczkę. Kiedy bogobojna matka Oli znajduje w jej pokoju "Biblię Szatana", zwraca się o pomoc do proboszcza, a zarazem swojego kochanka. Ksiądz stwierdza kategorycznie, że na ratunek musi przybyć egzorcysta.

"Czarny" to film DOMINIKA MATWIEJCZYKA, jednego z najważniejszych twórców kina niezależnego w Polsce, autora takich produkcji jak "Krew z nosa", "Krótka histeria czasu" czy "Rzeźnia nr 1".
Zrealizowany na podstawie autorskiego scenariusza "Czarny" w kąśliwy i wnikliwy sposób poddaje krytyce zaściankowość, dwulicowość i bigoterię polskiego społeczeństwa. "W tym filmie interesowało mnie najbardziej, żeby obnażyć hipokryzję ludzi wywodzących się z takich mikroświatów, prowincjonalnych czy małomiasteczkowych społeczności" - przekonywał reżyser. "W tych środowiskach wszyscy się ze sobą znają, mówią sobie codziennie "dzień dobry", a tak naprawdę nic o sobie nie wiedzą. (...) W to chciałem uderzyć, dając jednocześnie temu swoją dezaprobatę. Zależało mi na pokazaniu polskiej wsi inaczej, niż jest to robione w rodzimych serialach, traktujących naszą wieś dość sielankowo". Oddanie swojskich realiów nie byłoby możliwe bez świetnych kreacji aktorskich. Tutaj wyróżnić należy tytułowego Czarnego, czyli Michała Żurawskiego, odtwórczynię roli Oli - Marię Niklińską, a także Mateusza Damięckiego, który wcielił się w groteskową postać Kani, dawnego znajomego głównego bohatera z czasów szkolnych.

"Czarny" zdobył m.in. Nagrodę Główną na festiwalu "Najnowsze Kino Polskie" we Wrocławiu oraz Nagrodę Specjalną w konkursie kina niezależnego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jury tego drugiego wręczyło Matwiejczykowi laur w uznaniu dla "odwagi w podejmowaniu trudnych i skomplikowanych tematów". Sam reżyser zapowiedział po premierze filmu, iż odchodzi od realizacji produkcji niezależnych. "Myślę, że "Czarny" (...) jest moim ostatnim, niskobudżetowym obrazem" - stwierdził w wywiadzie dla serwisu Stopklatka.

POLSKIE KINO OFFOWE
PREMIERA: CANAL+, wtorek, 13 marca 2012, 00:40
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...