Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. CZAS, KTÓRY POZOSTAŁ

CZAS, KTÓRY POZOSTAŁ

Le Temps qui reste
dramat, Francja, 2005, 77 min.
reżyseria: Francois Ozon, François Ozon
obsada: Christian Sengewald, Daniel Duval, Jeanne Moreau, Melvil Poupaud
Premiera w Ale kino+: 26.01.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 47 miejsce w rankingu
CZAS, KTÓRY POZOSTAŁ

Romain jest młodym, przystojnym i bogatym fotografikiem mody. Rozkoszuje się życiem biorąc z niego to, co najłatwiej zdobyć: przelotne emocje, wygodny związek, doskonałą zabawę.

Pewnego dnia podczas sesji zdjęciowej traci przytomność. Podejrzewa, że to AIDS. Wyrok jest jednak inny. Romain jest chory na raka i ma prawdopodobnie przed sobą tylko trzy miesiące życia. Nie zamierza jednak go zmieniać, ani naprawiać błędów. Przeciwnie, odtrąca swojego chłopaka (Christian Sengewald) i staje się jeszcze bardziej arogancki. W miarę, jak upływa "czas, który pozostał", Romain zaczyna jednak patrzeć na życie inaczej, przewartościowuje je i uspokaja swoje emocje.

"Czas, który pozostał" jest drugą częścią trylogii o śmierci, którą FRANÇOIS OZON otworzył obrazem "Pod piaskiem" (2000). Autor opowiedział w nim historię kobiety, której mąż po 25 latach znika nagle bez śladu, kiedy ona zasypia na plaży. Tym razem francuski reżyser, wykształcony w prestiżowej filmowej szkole FEMIS, opowiadając o chorym na raka geju, konstruuje przewrotny plan na część życia. "Czas, który pozostał" mówi też o radzeniu sobie z perspektywą własnej śmierci. Trzecia część trylogii, jeśli powstanie, poruszy - jak zapowiada Ozon - kwestię śmierci dziecka. Reżyser, po tym, jak w "5x2" opowiedział historię miłosną od końca, zaczynając od rozwodu, a kończąc na romantycznym pierwszym spotkaniu, "Czasem, który pozostał" znów zaskoczył widzów. "Bagaż emocjonalny melodramatów zwykle dźwigają kobiety. W przypadku tego filmu chciałem spróbować melodramatu męskiego, chciałem zobaczyć, czy historia młodego mężczyzny potrafi wzruszyć do łez. Było dla mnie ważne, by publiczność "zakochała się" w Romainie, co umożliwiłoby jej empatię i zaakceptowanie jego przemiany. Być może dlatego na operatora wybrałem Jeanne Lapoirie. Chciałem pokazać Melvila oczami kobiety i przy pomocy oświetlenia, które podkreśli jego piękno".

Melvil Poupaud został nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Valladolid. W 1996 roku wystąpił w "Opowieści letniej" Erica Rohmera, dzięki której zwrócił na niego uwagę Ozon. Na planie "Czasu, który pozostał" Poupaudowi partnerują m.in. niemiecki aktor teatralny Christian Sengewald i wielka francuska aktorka Jeanne Moreau. Dzięki filmowi Ozona Moreau miała okazję po raz pierwszy zagrać babcię. "François zadzwonił do mnie, żeby opowiedzieć o swoim nowym filmie. To był właśnie "Czas, który pozostał". François bardzo chciał, żebym w nim zagrała. Kiedy streścił mi, o czym jest film, odparłam: "Mam nadzieję, że nie proponujesz mi roli babci. - Właśnie tak. - No dobrze, zrobię to tylko dla ciebie." - mówiła Moreau o współpracy z reżyserem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...