Ale kino+
alekino+
Film. CZAS ODNALEZIONY

CZAS ODNALEZIONY

Le Temps retrouvé
dramat obyczajowy, Francja/Włochy/Portugalia, 1999, 156 min.
reżyseria: Raul Ruiz
obsada: Catherine Deneuve, Emmanuelle Beart, Emmanuelle Béart, John Malkovich, Marcello Mazzarella, Vincent Perez
Premiera w Ale kino+: 27.03.2005 r.
4.55
343
200 głosy | 208 miejsce w rankingu

Marcel Proust (w tej roli niezwykle podobny fizycznie do pisarza Marcello Mazzarella) w towarzystwie wiernej służącej Celesty (Mathilde Seigner) pisze właśnie ostatni tom swojej powieści.

Powraca myślami do przeszłości - swej miłości z dzieciństwa, zamężnej obecnie Gilberty (Emmanuelle Béart), jej pięknej matki Odetty de Crecy (Catherine Deneuve) i jej męża Charlesa Swanna (Bernard Paitrat), barona de Charlus (John Malkovich) i wielu innych postaci ze swego życia.

Do ekranizacji wybitnego dzieła "W poszukiwaniu straconego czasu" przymierzali się najwięksi - nie zdążył zrealizować swojej wersji Luchino Visconti, jedynie pierwszy tom przeniósł na ekran Volker Schlöndorff ("Miłość Swanna"). RAUL RUIZ, słynny chilijski reżyser, scenarzysta i dramaturg, który od 1973 roku przebywa we Francji i niemal każdy swój nowy film prezentuje podczas festiwalu w Cannes, sięgnął po wybitną powieść bez ambicji stworzenia arcydzieła. Przeciwnie - jego "Czas odnaleziony" to film skromny, niezwykle oszczędny w środkach, a jednak to w nim być może udało się najlepiej oddać proustowskiego ducha.

Na "Czas odnaleziony" można patrzeć jak na swobodną adaptację ostatniego tomu cyklu Prousta, w którym splatają się poruszane wcześniej wątki, zdarzenia i postaci. Reżyserowi Raúlowi Ruizowi udało się jednak znacznie więcej: poprzez piękne, świadomie dość staroświeckie środki stworzył przejmujący film o pamięci. Siedzący przy biurku autor powraca do zapisanych w świadomości (podświadomości?) obrazów, słów i dźwięków. Próbuje odnaleźć między nimi sens i dotknąć ich istoty, a Ruiz, znany z filmowych eksperymentów, zgadza się prawdopodobnie z Proustem, że prawdziwie świadomie przeżyte życie to życie przekształcone w twórczość. Co więcej, dar ten nie jest dany jedynie artystom - dla Ruiza, tak jak dla Prousta, każdy, komu nie wystarcza płynięcie w powierzchownym rytmie codzienności, jest w gruncie rzeczy twórcą, który zmienia życie w prawdziwe dzieło.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...