Ale kino+
alekino+
Film. CZAS ZABIJANIA

CZAS ZABIJANIA

A Time to Kill
dramat kryminalny, USA, 1996, 143 min.
reżyseria: Joel Schumacher
obsada: Kevin Spacey, Matthew McConaughey, Samuel L. Jackson, Sandra Bullock
Premiera w Ale kino+: 8.11.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 20 miejsce w rankingu
1
2

Dwóch pijanych białych łajdaków gwałci i torturuje dziesięcioletnia Murzynkę. Jej ojciec wymierza im sprawiedliwość. Doskonała ekranizacja powieści jednego z najsłynniejszych twórców thrillerów prawniczych i kryminałów Johna Grishama.

Amerykańskie Południe, stan Missisipi. Dwóch ohydnych białych łajdaków upija się i dla zabawy gwałci i bije dziesięcioletnią murzyńska dziewczynkę. Jej ojciec Carl Lee Hailey (Samuel L. Jackson) wie, że w Missisipi, najbardziej rasistowskim stanie USA - nie może liczyć na sprawiedliwość. Postanawia więc sam pomścić córkę. Zabija gwałcicieli i przypadkiem rani eskortującego ich policjanta. Obrony Haileya przed sądem podejmuje się młody, prawy i ambitny biały adwokat Jake Brigance (Matthew McConaughey), jego przeciwnikiem jest natomiast bezwzględny prokurator Rufus Buckley (Kevin Spacey). Jake, dla którego sprawa Haileya może być trampoliną do kariery, ma wokół siebie kilku sojuszników: swojego dawnego mentora mecenasa Freddiego Cobba (Donald Sutherland), dziś wielbiciela mocnych trunków i atrakcyjną prawniczkę na dorobku Ellen Roark (Sandra Bullock). Ma też niestety wrogów i to nie do zlekceważenia. Wspaniałomyślna postawa Jake nie podoba się bowiem zamieszkującym okolicę członkom Ku-Klux-Klanu. Adwokat ma wiele do stracenia - zwłaszcza w przypadku jego kilkuletniej córeczki, którą może spotkać podobny los, co brutalnie skrzywdzoną czarną córkę jego klienta.

"Czas zabijania" to ekranizacja debiutanckiej powieści Johna Grishama. Jej akcję autor osadził w Missisipi, gdzie sam studiował prawo, otworzył swoją pierwszą kancelarię, a później zasiadał w Izbie Reprezentantów. Pomysł na książkę zrodził się, kiedy Grisham przysłuchiwał się procesowi o gwałt na młodej kobiecie. Powieść pisał przez trzy lata nie przerywając pracy prawnika. Ukończonej książki nikt jednak długo nie chciał wydać. Drukiem ukazała się dopiero w 1988 roku, ale - mimo dobrych recenzji - nie cieszyła się popularnością. Inaczej potoczyły się losy kolejnej powieści Grishama "Firmy", do której Paramount Pictures wykupił prawa jeszcze przed publikacją. "Firma" odniosła wielki wydawniczy sukces, a Grisham wystąpił z Izby Reprezentantów, kupił farmę w okolicach Oksfordu i odtąd zajmuje się wyłącznie pisaniem. Z powodzeniem - dziś jego książki tłumaczone są na 29 języków, a w styczniu 1998 roku został wybrany najpopularniejszym pisarzem lat 90.

Choć na planie ekranizacji "Czasu zabijania" spotkały się uznane gwiazdy Hollywood: Samuel L. Jackson, Matthew McConaughey, Sandra Bullock, Donald Sutherland, Kevin Spacey czy Ashley Judd, obsada filmu JOELA SCHUMACHERA miała początkowo wyglądać inaczej. Rolę Jake'a Brigance'a reżyser przeznaczył dla Vala Kilmera, którym zachwycił się na planie reżyserowanego przez siebie "Batman Forever" (1995), ale Kilmer miał inne plany. Później wybór padł na Kevina Costnera, który jednak zastrzegał sobie dużą kontrolę nad projektem, na co z kolei nie zgodził się Grisham. Matthew McConaughey natomiast z początku miał grać Freddie'ego Lee Cobba, ale po przeczytaniu scenariusza postanowił przekonać Schumachera, że sprosta roli głównej. Reżyser zrobił specjalnie dla niego zdjęcia próbne i... wręczył mu rolę Brigance'a. Decyzja okazała się trafna. McConaughey tak przejął się swoją rolą, że końcową scenę płomiennej mowy zagrał w pierwszym podejściu i bez żadnego cięcia - ponoć łez, które błyszczą w jego oczach pod koniec, nie było nawet w scenariuszu. Ostatecznie roszady w obsadzie, których było znacznie więcej, nie zaszkodziły filmowi, a efekt końcowy spodobał się nawet Grishamowi. W wywiadzie dla prasy kilka lat później powiedział nawet, że nikt nie przenosi na ekran jego prozy tak jak Schumacher.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...