Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. CZEKOLADA

CZEKOLADA

Chocolat
komedia, Wlk. Brytania/USA, 2000, 117 min.
reżyseria: Lasse Hallstrom, Lasse Hallström
obsada: Alfred Molina, Carrie-Anne Moss, Johnny Depp, Juliette Binoche, Lena Olin, Peter Stormare
Premiera w Ale kino+: 29.12.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 44 miejsce w rankingu

Film Lassego Hallstroma to apetyczny kawałek kina: bajeczna obsada z obu stron Atlantyku, inspirująca pochwała przyjemności i realizm magiczny o smaku czekolady.

Francja, koniec lat 50. Do prowincjonalnego miasteczka przybywa nieznajoma kobieta. Nazywa się Vianne Rocher (Juliette Binoche) i podróżuje wraz z 10 letnią córką. Miejscowi przyjmują bohaterki życzliwie, ale wkrótce dowiadują się ze zdumieniem, że Vianne nie jest wcale w ich miasteczku przejazdem, lecz zamierza tu zostać. Mało tego - nieznajoma otwiera sklep z czekoladą, w dodatku naprzeciwko kościoła i to w czasie Wielkiego Postu! Dla konserwatywnych i pobożnych mieszkańców miasteczka, Vianne staje się osobą wysoce moralnie podejrzaną - nie dość, że jest samotną matką, to jeszcze handluje słodyczami, kiedy ksiądz nakazuje powstrzymać się od przyjemności. Burmistrz (Alfred Molina) do spółki z proboszczem zaczynają się zastanawiać, jakby tu pozbyć się z miasta pięknej pani cukiernik, która w ich oczach zagraża publicznemu porządkowi i dobrym obyczajom. Bohaterka znajduje jednak również sojuszników i wielbicieli. Vianne'a nie jest bowiem zwykłym cukiernikiem, a jej czekoladki nie są zwykłymi słodyczami. Wyroby Vianne Rocher mają potężną moc; to najsmaczniejsze czekoladki, jakie kiedykolwiek jedli mieszkańcy miasteczka - czekoladki, które potrafią rozbudzać zmysły i przywracać radość życia. Kulminacja konfliktu wokół czekoladowego sklepu Vianne'a następuje, kiedy w pobliżu miasta pojawia się grupa wędrownych rybaków, Cyganów i włóczęgów podróżujących na barkach z prądem rzeki. Wędrowcy są niemile widziani przez burmistrza, ale Vianne rzuca się w wir miłosnej przygody z hersztem "rzecznych piratów", uroczym Roux (Johnny Depp). Dla stróżów moralności tego jest już za wiele; od dawna uważali sklep Vianne i jej czekoladki, za źródło zepsucia i rozpusty. Teraz postanawiają skończyć wreszcie z grzeszną czekoladą.

Film LASSEGO HALLSTROMA opowiada o słodyczach - i sam przypomina słodycze; "Czekoladzie" trudno się oprzeć. Ton opowieści jest lekki, "Czekolada" ociera się o konwencję baśni dla dorosłych i magicznego realizmu. Każdy kadr to wypieszczona, stylowa fotografia.

Na wezwanie Lassego Hallstroma na planie stawiło się prawdziwe pospolite ruszenie gwiazd. Pierwsze skrzypce gra oczywiście uwielbiana we Francji Juliette Binoche. Obok niej występują znakomitości z różnych zakątków filmowego świata - od Szwecji (Peter Stormare oraz Lena Olin - prywatnie żona reżysera), przez Wielką Brytanię (Judi Dench) po USA, z którego przybyli między innymi Alfred Molina i pamiętna z roli Trinity w "Matriksie" Carrie-Anne Moss. Ozdobą filmu jest Johnny Depp. Aktor zagrał w "Czekoladzie" swój ulubiony typ postaci, w odtwarzaniu której nie ma sobie równych. To postać Cygana, marzyciela, poszukiwacza przygód i romantycznego fantasty. Takich bohaterów tworzył w wielu filmach, od "Arizona Dream", przez "Don Juana de Marco", po "Piratów z Karaibów". W "Czekoladzie" charyzma Deppa działa bez zarzutu - podobnie jak bez zarzutu działa filmowa machina Lassego Hallstroma, którego obraz, niczym czekolada, został stworzony po to, aby dostarczyć widzom czystej przyjemności.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...