Ale kino+
alekino+
Film. Człowiek ciemności

Człowiek ciemności

Darkman
thriller, USA, 1990, 96 min.
reżyseria: Sam Raimi
obsada: Colin Friels, Frances McDormand, Larry Drake, Liam Neeson
Premiera w Ale kino+: 6.12.2012 r.
2.00
343
2 głosy | 181 miejsce w rankingu
Człowiek ciemności

Sam Raimi, kultowy twórca horroru i mistrz kina klasy B., w najwyższej formie. "Darkman" to stworzony przez Raimiego super(anty)bohater - bliski krewny Batmana, tylko o wiele od niego mroczniejszy.

Peyton Westlake (Liam Neeson) jest nieprzeciętnie zdolnym naukowcem u progu epokowego odkrycia. Uczony stworzył nowy rodzaj sztucznej skóry do przeszczepów - produkt o fenomenalnych właściwościach i szerokich medycznych zastosowaniach. Wastlake nie ma jednak czasu dopracować swojego wynalazku. Przypadkiem wchodzi w drogę niejakiemu Durantowi (Larry Drake) - brutalnemu mafijnemu bossowi. Gangsterzy niszczą laboratorium bohatera i wysadzają je powietrze. Wastlake zostaje uznany za zmarłego. W rzeczywistości przeżył eksplozję, ale został potwornie okaleczony - jego spalona twarz zmieniła się w potworną maskę. Uczony postanawia odtworzyć swoje oblicze używając niezwykłej sztucznej skóry. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania. Wastlake może zrobić sobie nie tylko własną twarz, ale również jakąkolwiek inną; dzięki sztucznej skórze potrafi stać się kim tylko zechce. Tym cudownym możliwościom towarzyszy tylko jedno organicznie. Sztuczna skóra jest nietrwała; pod wpływem światła słonecznego ulega rozkładowi po 90 minutach - i uczony odzyskuje swoje prawdziwe pokryte bliznami oblicze. Półtorej godziny to jednak aż nadto dla naukowca, którego jednym celem jest teraz odwet. Wastlake korzysta z faktu, że został uznany za zmarłego. Zmienia twarze jak rękawiczki - podszywając pod różne osoby sieje zamęt w szeregach gangu Duranta i jednego pod drugim wykańcza jego żołnierzy. Jest tylko kwestią czasu, kiedy mściciel o wielu obliczach dopadnie samego herszta i jego mocodawców.

W latach 80. SAM RAIMI zasłynął jako filmowiec o niewyczerpanej inwencji i nienasyconym apetycie na horror i mroczne dreszczowce. Stworzona przez reżysera seria "Martwe zło" należy do żelaznej klasyki kina kultowego. Na przełomie lat 80. i 90. Raimi zainteresował się komiksowymi superbohaterami. Pragnął zekranizować którąś ze słynnych amerykańskich powieści graficznych. Jego starania o pozyskanie praw do "Batmana" lub "The Shadow" zakończyły się jednak fiaskiem. Nie mogąc wykorzystać żadnego z ikonicznych herosów, Raimi postanowił stworzyć własnego komiksowego superbohatera. Tak narodził się Darkman - postać nazwana przez krytyków mroczniejszą wersją Batmana, tragiczny antybohater bez twarzy, napędzany rozpaczą, gniewem i żądzą zemsty.

"Darkman" był pierwszą hollywoodzką produkcją Raimiego, który wywodził z ruchu kina niezależnego. Artystyczny, a zwłaszcza komercyjny, sukces filmu otworzył reżyserowi drzwi do kariery w świecie wysokobudżetowego kina. Dekadę później spełnił swe marzenia o nakręceniu sagi o klasycznym amerykańskim herosie - zekranizował "Spidermana" z Tobey'em Maguire'em w roli głównej. Wielu fanów Raimiego nad widowiskowego "Spidermana" wciąż przedkłada jednak surowego w formie "Darkmana". Film ma ciekawą obsadę (Liam Neeson w roli superbohatera!) i niepowtarzalny klimat. Doczekał się dwóch sequeli i cieszy się dziś statusem kultowym. Sugestywność filmowego bohatera, wymyślonego przez Sama Raimi, była tak wielka, że zaowocowała licznymi wersjami komiksowymi losów Darkmana.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: KOMIKS - CZŁOWIEK CIEMNOŚCI (materiał wideo 15:04 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Komiks

SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...