Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Człowiek, który płakał

Człowiek, który płakał

The Man Who Cried
melodramat, Francja/Wlk. Brytania, 2000, 100 min.
reżyseria: Sally Potter
obsada: Cate Blanchett, Christina Ricci, John Turturro, Johnny Depp
Premiera w Ale kino+: 3.07.2018 r.
5.00
343
5 głosy | 49 miejsce w rankingu
Człowiek, który płakał

W ogarniętej wojenną gorączką Europie żydowska dziewczynka staje się angielską sierotą, kabaretową diwą, operową śpiewaczką i kochanką Cygana - w rolach głównych Christina Ricci, Johnny Depp i Cate Blanchett.

Rosja, rok 1927. Żydowska dziewczynka Fejgele (Claudia Lander-Duke) mieszka w małej wiosce z babcią i ojcem. Bieda zmusza jej tatę do wyjazdu do Ameryki, dokąd później ma zamiar ściągnąć również swoją córkę. Ojciec wyjeżdża, a w wiosce wybuchają żydowskie pogromy, przed którymi Fejgele wraz z innymi Żydami ucieka na statek płynący do Ameryki. Prom jednak zmienia kurs i dopływa do Anglii, gdzie Fejgele trafia do chrześcijańskiego sierocińca. Tam otrzymuje nowe imię Suzie i nowych rodziców oraz możliwość uczęszczania do szkoły, w której nie tylko jest prześladowana przez inne dzieci, ale również ma całkowity zakaz mówienia w swoim języku - jidysz. Szkoła jednak ma jedną istotną zaletę - dzięki niej Suzie odkrywa swój talent wokalny. Po skończonej szkole dorosła Suzie (Christina Ricci) wyjeżdża do Paryża i - dzięki znajomości z obrotną rosyjską emigrantką Lolą (Cate Blanchett) podejmuje pracę w operze. Lola jest zakochana w zarozumiałym tenorze Dante (John Turturro), a Suzie wkrótce traci głowę dla tajemniczego Cygana Cesara (Johnny Depp), handlarza końmi. Kiedy wszystko w życiu żydowskiej dziewczyny wreszcie zaczyna się układać wybucha wojna i Paryż zostaje zajęty przez nazistów. Suzie kolejny raz udaje się uciec i tym razem trafia do swojej wymarzonej Ameryki, gdzie wciąż ma nadzieję odnaleźć ukochanego ojca.

SALLY POTTER, jedna z najbardziej znanych obecnie brytyjskich reżyserek, we wszystkich niemal swoich filmach pokazuje kobiety, które używają sztuki i rzemiosła, aby uciec od ról społecznych narzuconych im przez tradycje i konwenanse. W znakomitym debiucie reżyserki, nagrodzonym OCIC Award w Wenecji i Europejską Nagrodą Filmową "Orlandzie" (1992) wiecznie młody arystokrata (grany przez kobietę - Tildę Swinton) po czterystu przeżytych latach odnajdywał swoją tożsamość w kobiecym ciele. Autobiograficzna "Lekcja tanga" (1997) opowiadała o angielskiej reżyserce (Potter we własnej osobie), która postanawia zostać tancerką i wyjeżdża, aby uczyć się tradycyjnego tanga. W "Człowieku, który płakał" główna bohaterka, miotana przez życie po Europie, która wciąż pozostaje dla niej obca, odnajduje samą siebie w śpiewaniu, które w jakimś sensie ocala jej życie i jej człowieczeństwo. "Człowiek...", prezentowany w konkursie głównym w Wenecji, to jeden z nielicznych filmów Potter z udziałem hollywoodzkich gwiazd. Główną rolę Fejgele-Suzie reżyserka powierzyła kalifornijskiej aktorce Christinie Ricci, znanej z "Monstera" i "Życie i cała reszta" Woody'ego Allena. Jej przyjaciółkę Lolę zagrała natomiast australijska aktorka Cate Blanchett, nagrodzona za tę rolę przez koło krytyków z Florydy. Demonicznego Cesara zagrał Johnny Depp, który zaproponował reżyserce, że na potrzeby filmu wstawi sobie złoty ząb, aby wyglądać bardziej wiarygodnie. W członków jego licznej cygańskiej rodziny wcielili się z kolei muzycy rumuńskiej grupy Taraf de Haidouks.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...