Ale kino+
alekino+
Film. CZŁOWIEK RAKIETA

CZŁOWIEK RAKIETA

The Rocketeer
film przygodowy, USA, 1991, 104 min.
reżyseria: Joe Johnston
obsada: Alan Arkin, Bill Campbell, Jennifer Connelly, Timothy Dalton
Premiera w Ale kino+: 22.12.2007 r.
3.00
343
3 głosy | 878 miejsce w rankingu

Kolejny bohater kultowych komiksów zyskuje filmowe życie. Joe Johnston, twórca "Jumanji" i "Parku Jurajskiego 3" przedstawia pilota akrobatę, który przy pomocy przenośnego silnika rakietowego zmienia losy świata.

Los Angeles, rok 1938. Cliff Secord (Bill Campbell) jest pilotem-oblatywaczem. Pewnego dnia przypadkiem trafia na prawdziwy cud techniki - prototyp przenośnego silnika rakietowego. Nie wie, że silnik w starym hangarze ukrył gangster uciekający przed FBI. Początkowo ani on, ani jego przyjaciel, mechanik Peevy (Alan Arkin) nie myślą o wykorzystaniu silnika, ale kiedy podczas pokazu lotniczych akrobacji jednemu z ich kolegów grozi niebezpieczeństwo, Cliff decyduje się użyć silnika i ratuje pilotowi życie. Wiadomość o nowym podniebnym śmiałku obiega świat, Cliff staje się niemal superbohaterem, zdobywa fanów, serce pięknej Jenny (Jennifer Connelly), ale i wrogów. Interesuje się nim i FBI, i - rzecz jasna - prawdziwy konstruktor silnika, Howard Hughes (Terry O'Quinn), ale i gangsterzy pracujący na zlecenie hollywoodzkiego gwiazdora Neville'a Sinclaira (Timothy Dalton). Ten ostatni, aby zdobyć bezcenny wynalazek, decyduje się nawet porwać Jenny. Wkrótce okazuje się, że Sinclair w rzeczywistości jest super-szpiegiem, pracującym dla nazistów, którzy odrzutowy silnik planują wykorzystać w zbliżającej się wojnie światowej.

JOE JOHNSTON, późniejszy twórca takich przebojów, jak "Jumanji" czy "Park Jurajski 3", "Człowieka rakietę" zrealizował na fali mody na ekranizacje starych komiksów, której kulminacyjnym punktem okazał się nagrodzony trzema Oscarami "Dick Tracy" (1990) Warrena Beatty'ego. Cliffa Secorda, czyli tytułowego człowieka-rakietę z komiksu Dave'a Stevensa, porównywano i z Indianą Jonesem (nim też interesował się niemiecki wywiad) i z Jamesem Bondem, który - podobnie jak "odrzutowy" Cliff - cało wychodził z każdej opresji.

Johnston chciał, aby Cliffa zagrał sam Johnny Depp, który jednak zrezygnował z roli - wolał wówczas zagrać w "Edwardzie Nożycorękim" Tima Burtona. Jego miejsce zajął Bill Campbell, późniejszy ulubieniec publiczności dzięki roli w serialu "Once and Again", za który otrzymał People's Choice Award i nominację do Złotego Globu. Partnerowała mu Jennifer Connelly ("Requiem dla snu", "Piękny umysł"), która zresztą po zakończeniu zdjęć jeszcze przez rok spotykała się z aktorem. W czarny charakter wcielił się z kolei Timothy Dalton, który cztery lata wcześniej, w "W obliczu śmierci" Johna Glena, po raz pierwszy wcielił się w nieśmiertelnego agenta 007 - postać, dzięki której zyskał filmową nieśmiertelność.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...