Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. CZŁOWIEK RINGU

CZŁOWIEK RINGU

Cinderella Man
film biograficzny, USA, 2005, 139 min.
reżyseria: Ron Howard
obsada: Craig Bierko, Paul Giamatti, Renée Zellweger, Russell Crowe
Premiera w Ale kino+: 5.09.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 122 miejsce w rankingu
CZŁOWIEK RINGU

Nominowany do 3 Oscarów "Człowiek ringu" to historia autentyczna. Reżyser Ron Howard ukazuje dzieje Jamesa Braddocka, pięściarza, który w latach 30. - epoce Wielkiego Kryzysu - stał się dla milionów Amerykanów symbolem nadziei i źródłem wiary we własne siły. W roli głównej nominowany do Złotego Globu Russell Crowe.

James Braddock (Russell Crowe) jest legendą amerykańskiego boksu. Przed nim i po nim było wielu wybitniejszych zawodników. Braddock przeszedł jednak do historii właśnie dlatego, że nie był kolejnym zawodowym gladiatorem ringu, ale zwykłym człowiekiem, który udowodnił, że każdy ma szansę stać się bohaterem i zwycięzcą. W młodości był świetnie zapowiadającym się pięściarzem. Potem odszedł od boksu. Do powrotu na ring zmusił go Wielki Kryzys. W latach 30. Braddockowi, podobnie jak milionom innych Amerykanów, zajrzała w oczy bieda. Były bokser nie należał jednak do ludzi, którzy poddają się przeciwnościom losu bez walki. O godne życie swojej rodziny postanowił bić się na ringu. Z początku nie dawano mu żadnych szans, ale Braddock pokazał, że determinacja i wola zwycięstwa potrafią znaczyć więcej niż sportowe kalkulacje. W końcu przyjął wyzwanie od jednego z najsłynniejszych bokserów swojej epoki - Maxa Baera (Craig Bierko).

Scenariusz nominowanego do 3 Oscarów filmu "Człowiek ringu" żywo przypomina fabułę "Rocky'ego". Obydwa tytuły przenoszą widza w brutalny świat boksu. W obydwu bohaterem jest prosty mężczyzna z klasy robotniczej, zawodnik spoza układu, na którego nikt nie stawia - i który dzięki żelaznej woli i determinacji odnosi zwycięstwo. Różnica polega na tym, że kreowany przez Sylvestra Stallone'a Rocky Balboa to bohater fikcyjny, natomiast James Braddock z "Człowieka ringu" jest postacią autentyczną. Dla milionów zrujnowanych, bezrobotnych Amerykanów epoki Wielkiego Kryzysu był jednym z nich - człowiekiem, który udowadniał na ringu, że można pokonać przeciwności i wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu wygrać z losem.

Film zrealizował RON HOWARD, reżyser i producent specjalizujący się w wielkich superprodukcjach ("Kod Leonarda da Vinici", "Okup", "Apollo 13", "Willow"). Szczególnych starań dołożono, aby boks lat 30. - znacznie brutalniejszy od dzisiejszego - wyglądał możliwie jak najbardziej autentycznie. Równie poważnie podszedł do swojego zadania odtwórca głównej roli, Russell Crowe. Od czasu występu w "Gladiatorze" australijski gwiazdor nie musi nikogo przekonywać, że jest urodzonym wojownikiem i że ma niepospolitą ekranową charyzmę. W "Człowieku ringu" pokazał dodatkowo, że gdyby zechciał, mógłby być liczącym się pięściarzem.


CIEKAWOSTKI:
- w walkach bokserskich przeciwnikami Crowe'a byli zawodowi bokserzy. Reżyser nakazał im, by byli jak najbardziej naturalni i podczas walk ich pięści były jak najbliżej ciała aktora. Niestety czasem były tak blisko, że po zakończeniu zdjęć Crowe był cały poobijany. Do tego kilkakrotnie doznał wstrząsu mózgu i wybito mu kilka zębów.
- do zagrania roli Jima Braddocka pod uwagę brani byli Matt Damon, Ben Affleck, Billy Bob Thornton, Mark Wahlberg i Clive Owen.
- specjalnie do roli Braddocka Russel Crowe schudł prawie 20 kg.
- Rosemarie DeWitt, która w filmie gra sąsiadkę Sarę Wilson, w rzeczywistości jest wnuczką prawdziwego Jima Braddocka.
- podczas treningów Russel Crowe zwichnął sobie ramię, co wstrzymało zdjęcia na 2 miesiące.
- postać Jima Braddocka to - jak dotąd - ulubiona rola Russela Crowe'a.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...