Ale kino+
alekino+
Film. CZŁOWIEK SŁOŃ

CZŁOWIEK SŁOŃ

Elephant Man
dramat, Wielka Brytania/USA, 1980, 121 min.
reżyseria: David Lynch
obsada: Anne Bancroft, Anthony Hopkins, John Gielgud, John Hurt
Premiera w Ale kino+: 2.03.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 55 miejsce w rankingu

W jednym z londyńskich cyrków dr Frederick Treves (Anthony Hopkins) odkrywa Johna Merricka (John Hurt) - mężczyznę cierpiącego na syndrom Proteusza, rzadką odmianę zwyrodnienia kości.

Choroba ta zmienia twarz człowieka w przypominającą słoniową głowę straszliwą maskę, deformuje też ciało. Dr Treves postanawia wykupić pokazywanego publiczności jako dziw natury - zdumiewającego "człowieka słonia" i uczynić z niego przedmiot swoich badań. Przypadek Merricka staje się głośny w angielskim środowisku naukowym, budzi również żywe zainteresowanie prasy.

Wstrząsający i piękny film, który ugruntował sławę Davida Lyncha, na długo przed jego postmodernistycznymi arcydziełami - "Dzikością serca", "Miasteczkiem Twin Peaks" czy "Mulholland Drive".

Lynch zadebiutował kręconą przez kilka lat własnym sumptem "Głową do wycierania" ("Eraserhead") - obrazem awangardowym, wizjonerskim, przypominającym halucynacje pogrążonego we śnie umysłu, który szybko stał się filmem kultowym. Zwrócił też na młodego filmowca uwagę Mela Brooksa - słynnego komika i parodysty, autora "Lęku wysokości", "Niemego kina" i innych błyskotliwych pastiszowych komedii. Brooks poszukiwał reżysera, który zrealizowałby "Człowieka słonia" - historię opartą na faktach, ale wymagającą surrealistycznej wyobraźni, właśnie w typie Davida Lyncha.

Scenariusz do filmu powstał na podstawie wspomnień żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, angielskiego lekarza, Sir Fredericka Trevesa.

Opowiadając historię Merricka, Lynch skupia się na walce "człowieka słonia" o prawo do ludzkiej godności. W cyrku Merrick traktowany był jak osobliwe zwierzę. Pojawienie się dr Trevesa stało się dla chorego szansą na życie w bardziej ludzkich warunkach. Wkrótce okazuje się jednak, że naukowcy, dziennikarze i kręgi medyczne postrzegają Merricka w podobny sposób co publiczność w cyrku - jako "ciekawy przypadek". Tymczasem wszystko, czego pragnie cierpiący "człowiek słoń", to zostać raz w życiu potraktowany jak zwykła istota ludzka.

"Człowiek słoń" został obsypany wyróżnieniami - dostał m.in. 3 nagrody BAFTA i 8 nominacji do Oscara. Krytycy zachwycali się wizjonerskim stylem reżyserii Lyncha, perfekcyjnymi scenografiami, oraz pracą operatora Freddiego Francisa, który w swoich czarno-białych zdjęciach wykreował niezwykle sugestywny i plastyczny obraz wiktoriańskiego Londynu. Przede wszystkim jednak sukces filmu był dziełem dwóch aktorów - Anthony'ego Hopkinsa w roli dr Trevesa, oraz Johna Hurta, który wcielił się w "człowieka słonia". Hurt dokonał rzeczy niemal niemożliwej - stworzył wielką kreację grając w ciężkiej charakteryzacji i z twarzą przesłoniętą przez większość czasu płócienną maską, pod którą ukrywał zniekształcone oblicze "człowieka słonia". Wygłaszał też nieliczne kwestie zdeformowanym głosem, ponieważ John Merrick miał wielkie trudności z mówieniem. Wszystkie te ograniczenia nie przeszkodziły Hurtowi w nadaniu jego postaci głęboko humanistycznego, poruszającego wymiaru.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...