Ale kino+
Miesiąc z miniserialem
Film. CZŁOWIEK Z BLIZNĄ

CZŁOWIEK Z BLIZNĄ

Scarface
film gangsterski, USA, 1983, 163 min.
reżyseria: Brian De Palma
obsada: Al Pacino, Mary Elizabeth Mastrantonio, Michelle Pfeiffer, Steven Bauer
Premiera w Ale kino+: 16.09.2004 r.
4.00
343
4 głosy | 75 miejsce w rankingu

Remake gangsterskiego klasyka Howarda Hawksa z 1932 roku. Przedwojenny "Człowiek z blizną", film, który w dużym stopniu wytyczył drogę kinu gangsterskiemu, inspirowany był biografią słynnego chicagowskiego mafiosa, Ala Capone.

Pół wieku później Brian De Palma ("Carrie", "Nietykalni", "Życie Carlita") przedstawił własną interpretację tej historii, aktualizując ją i dostosowując do realiów lat 80.

Akcja nowego "Człowieka z blizną" toczy się nie w Chicago lecz w Miami, a tytułowym bohaterem jest kubański emigrant, który błyskawicznie wspina się na szczyty przestępczego półświatka, by równie prędko upaść i ponieść ostateczną klęskę. Podobnie jak tysiące jego rodaków, Tony Montana (Al Pacino) ucieka z rządzonej przez Fidela Castro wyspy, przeprawia się nielegalnie łodzią do USA i dołącza do kubańskiej diaspory w Miami. Wraz ze swym przyjacielem Manolo Ray'em (Steven Bauer) bohater przenika do narkotykowego podziemia i szybko pnie się po szczeblach przestępczej hierarchii. Bezwzględny, brutalny Tony staje wkrótce na czele kokainowego imperium. Liczni wrogowie, panujące w narkobiznesie okrutne prawa dżungli, oraz rosnąca paranoja uzależnionego od kokainy gangstera mogą wieść tylko do jednego, gwałtowanego końca, który nadejdzie prędzej niż Tony Montana się spodziewa.

Na początku lat 80. "Człowiek z blizną" BRIANA DE PALMY szokował widzów swoją naturalistyczną brutalnością. Jak obliczyli lubujący się w statystkach kinomani, w filmie padają 42 trupy (sic!), a słowo "fuck" zostaje użyte 208 razy - co w roku 1983 stanowiło rekord przekleństw w obrazie fabularnym. Scenariusz napisał Olivier Stone, wówczas rozpoczynający karierę filmowiec, który już wkrótce, po realizacji "Salvadoru" i "Plutonu", miał dołączyć do grona najważniejszych współczesnych reżyserów amerykańskich. W trakcie pracy nad "Człowiekiem z blizną" Stone walczył z uzależnieniem od kokainy. W odróżnieniu od scenarzysty, jego bohater, Tony Montana, nie zmaga się z nałogiem. Bez opamiętania pędzi drogą prowadzącą prosto ku autodestrukcji. Postać na wpół szalonego, trawionego ambicją i rządzą władzy gangstera była wymarzonym wyzwaniem dla Al Pacino, który w roli Montany stworzył kreację tyleż charyzmatyczną, co przerażającą.

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#kotMaciek
piec kaflowy u babci
01.09.2004 21:58
CYTUJ

Widziałem ten film w wersji Porno bodajze wytwórni BlacCat.Film ma dosyć ciekawa fabułe,zaskakujace zwrtoty akcji.Kreacja główego bohatera(Rocco) oraz aktorek II planowych takze wywarła na mnie wrazenie.Film nalezy do gatunku kina akcji utrzymanego w dobrym tonie lat 30.Goraco polecam ma mrosne zimowe wieczory z ukochaną...mysle ze ten film odpowiednio rozgrzeje atmosfere i wszystkie wasze uciechy zakoncza sie szczesliwym zakończeniem...czyli to co kochamy w kinie.

#I'm Ruled The World
07.09.2004 21:01
CYTUJ

no co tu dużo pisać... KLASYK i tyle czekam z niecierpliwością, a tak pozatym to więcej takich filmów w Ale kino! bo to jest mistrzostwo!!!
ps. może by tak 3 cześci Ojca Chrzestnego w przyszłosci na waszej antenie , napewno duzo osób ucieszyłoby sie.

#wiesław
Przemyśl
20.09.2004 22:07
CYTUJ

już dawno nie oglądałem tak wspaniałego filmu -

#tgag
wawa
21.09.2004 21:41
CYTUJ

Film genialny lepszy od wieelu co powstaje teras a pozatym strasznie podobny do gry GTA Vice City

#hamer
mysłowice
28.09.2004 12:04
CYTUJ

Prawdziwie mocny film, majstersztyk kina, nikt już nie nakręci czegoś takiego taki film zdaża się tylko raz dobrze że tak często go będziecię emitować .W ostatnich latach na miamo podlot ma tylko Dzień próby może póscicie?

#Husler
03.12.2004 11:54
CYTUJ

Wielkie Arcydzieło. Dlaczego nie dostał anijednej nominacji do Oscara!?!

#Hagopian (NFnaŚ)
12.12.2004 20:21
CYTUJ

Film mnie zmasakrował, zwłaszcza ta wredna morda Pacino. Kto mu pozwolił wejść na plan? :))) Dzisiaj takiego kina już się nie robi.

#WBR
06.01.2005 02:45
CYTUJ

Klasyk :]

#Mada
warszawa
18.02.2005 16:29
CYTUJ

Najlepszy film jaki kiedykolwiek widziałam !!!
Świetny scenariusz i genialna gra najwybitnijszego z aktorów - Al'a Pacino !!!
Kto nie widział, niech żałuje !

#adi
17.04.2005 11:32
CYTUJ

"...oraz rosnąca paranoja uzależnionego od kokainy gangstera mogą wieść tylko do jednego, gwałtowanego końca, który nadejdzie prędzej niż Tony Montana się spodziewa."
a "Stone walczył z uzależnieniem od kokainy. W odróżnieniu od scenarzysty, jego bohater, Tony Montana, nie zmaga się z nałogiem." chyba brak w recenzji logiki...

#sokół
Dziekanów Polski
04.06.2005 09:17
CYTUJ

Najlepszy film gangsterski jaki widziałem i najlepsza rola Ala Pacino, film oddał prawdziwy klimat gangsterskiego życia

#krzyś
14.03.2006 11:10
CYTUJ

Tony Montana to dla mnie Al Pacino no żatruje uwielbiam ten film,od wzlotu do upadku.

#Nawrot
Łódź
11.04.2006 18:30
CYTUJ

film genialny. Mafia, piekne kobiety, świetne texty. Po prostu Al Capone w Miami. Swietny klimat i najlepsza rola Ala Pacino. A najlepsze w tym filmie jest to, że ponad tym wszystkim odpowiada on na pytanie czy celem samym w sobie nie jest dazenie do niego.

Nawrot

#asd
asd
21.05.2007 21:45
CYTUJ

nie no film pierwsza klasa!
ale kiedy go wyemitujecie?

#montana
30.10.2008 19:32
CYTUJ

najlepszy film nie ma lepszego filmu gangsterskiego

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.