Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Człowiek z M-3

Człowiek z M-3

4.00
343
4 głosy | 375 miejsce w rankingu

Tomasz Piechocki (Bogumił Kobiela), młody lekarz ortopeda, mieszka z apodyktyczną matką (Iga Mayr). Marzy o własnym mieszkaniu, ale musi na nie czekać jeszcze 2 lata. Nieoczekiwanie otrzymuje zawiadomienie ze spółdzielni mieszkaniowej o przydziale M-3.

Zgodnie z rygorystycznie przestrzeganymi przepisami kwaterunkowymi metraż 2 pokoi z kuchnią nie przysługuje jednak kawalerowi. Pracownik spółdzielni sugeruje Tomaszowi, aby wstąpił w związek małżeński. Ma na to miesiąc. Zdesperowany Piechocki rozpoczyna poszukiwania odpowiedniej kandydatki na żonę. Pierwszą jest Agnieszka (Maja Wodecka), artystka-malarka, córka profesora z kliniki, w której pracuje Tomasz. Niestety, okazuje się, że wyzwolona emancypantka nie potrafi nawet usmażyć jajecznicy. Druga, piękna farmaceutka Kasia (Barbara Modelska), uwielbia operę, każe palić Tomaszowi fajkę, nosić muszkę i chce go upodobnić do swojego byłego męża. Trzecia, długonoga blondynka Marta (Ewa Szykulska) jest chorobliwie zazdrosna, śledzi go i urządza awantury. Wybór życiowej partnerki jest bardzo trudny, ponieważ Tomasz chce poślubić kobietę, którą mógłby pokochać. Żadna nie spełnia jego oczekiwań, a czasu jest coraz mniej.

"Człowiek z M-3" to powrót do czasów PRL-u, schyłku lat 60. XX wieku. Reżyser LEON JEANNOT ("Kryptonim Nektar", "Zawiłości uczuć") we współpracy ze scenarzystą Jerzym Janickim ("Milion za Laurę", "Koniec sezonu na lody", seriale: "Polskie drogi", "Dom") wykpiwają w tej beztroskiej komedii absurdy socjalistycznej Polski, wychodząc od przepisów zmuszających obywatela do ożenku, by mógł otrzymać normalne mieszkanie. Satyra jest umiejętnie wpleciona w perturbacje głównego bohatera i jego kłopoty ze znalezieniem odpowiedniej towarzyszki życia. Subtelny komizm filmu widać zwłaszcza w scenach rozmowy z kierownikiem w spółdzielni, podczas przymiarki u krawca Edwarda Zochy i wizyty u profesora Kolanowa. Nieporadnego i nieśmiałego Tomasza zagrał Bogumił Kobiela, który stworzył wybitne kreacje w filmach "szkoły polskiej" ("Eroica", "Popiół i diament", "Zezowate szczęście"). Jego bohater jest nieco roztargniony, zadumany i wykorzystywany przez całą galerię pięknych kobiet. Romansują z nim: Barbara Modelska ("Pigułki dla Aurelii", "Głos z tamtego świata"), Maja Wodecka ("Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", "Ostatni świadek"), Ewa Szykulska ("Potop", "Vabank", "Matka Teresa od kotów"), Alicja Wyszyńska ("Spotkania", "Gdzie jest trzeci król?") i debiutantka Wanda Żejmo-Naczaj. Autorem realizowanych w Warszawie zdjęć jest Tadeusz Wieżan ("Poradnik matrymonialny", "Rzeczpospolita babska", "Brylanty pani Zuzy"). Muzykę skomponował Wojciech Kilar ("Pan Tadeusz", "Zemsta", "Pianista").
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...