Ale kino+
alekino+
Film. Czyja to kochanka?

Czyja to kochanka?

La doublure
komedia, Francja/Włochy/Belgia, 2006, 82 min.
reżyseria: Francis Veber
obsada: Alice Taglioni, Daniel Auteuil, Gad Elmaleh, Kristin Scott Thomas
Premiera w Ale kino+: 10.03.2012 r.
4.00
343
4 głosy | 533 miejsce w rankingu
Czyja to kochanka?

Znany milioner Pierre Levasseur (Daniel Auteuil), mimo że może poszczycić się piękną i błyskotliwą żoną (Kristin Scott Thomas), nie potrafi zrezygnować ze schadzek z seksowną top-modelką Eleną (Alice Taglioni).

Kiedy zostaje uchwycony wraz z nią na przypadkowym zdjęciu, jest przerażony. Skandal może pozbawić go pozycji zawodowej, ale również doprowadzić do bardzo kosztownego rozwodu. Pierre wpada więc na diabelski pomysł. Ponieważ na pechowym zdjęciu znajduje się jeszcze jedna przypadkowa osoba - parkingowy Francois (Gad Elmaleh), Pierre postanawia zapłacić mu, aby udawał partnera "jego" Eleny. Francois, mimo że szaleńczo kocha inną kobietę, zgadza się na ten układ sądząc, że zarobiona gotówka pomoże mu doprowadzić do ołtarza ukochaną. Serce jednak nie sługa i z całej sytuacji rodzi się w końcu coś zupełnie dla wszystkich zaskakującego.

"Starałem się wyobrazić sobie, jak może poczuć się facet, multimilioner, ożeniony z niebezpieczną kobietą (niebezpieczną w sensie posiadania większej części udziałów w ich firmie), który widzi siebie na zdjęciu z kochanką w jednym z plotkarskich magazynów. Facet w panice mówi do żony: "ona nie jest ze mną - jest z nim!". Nie wiem, jak wszystkie te szczegóły zebrały się w całość, ale pewnego dnia była ona na tyle wyraźna, iż zacząłem ją postrzegać jako niezły film" - mówił reżyser FRANCIS VEBER o pomyśle na scenariusz komedii.

Jak zwykle postanowił skorzystać z wypróbowanych już aktorów. "Milos Forman powiedział kiedyś: "casting to przeznaczenie". Jeśli dobór aktorów będzie zły, strzelasz sobie samobója już na początku" - wyjaśniał reżyser słabość do niektórych aktorów. Jednym z nich jest Daniel Auteuil, ale tym razem Veber zaryzykował angażując do roli Francoisa Gada Elmaleha, który w tym samym czasie wystąpił z Audrey Tautou w komedii "Miłość! Nie przeszkadzać". W filmie partneruje im angielska aktorka Kristin Scott Thomas ("Nie mów nikomu", "Gosford Park") oraz Alice Taglioni, o której Veber mówił: "Alice jest bardzo podobna do Candice Bergen, a sztukę grania w komediach ma opanowaną do perfekcji. Sam byłem tym zdumiony".

"Czyja to kochanka?" okazała się jednym z największych sukcesów komercyjnych francuskiej kinematografii w 2006 roku. Film zgromadził trzy miliony widzów w trzy tygodnie, zdobył nominację do Cezara i nagrodę NRJ Ciné Award dla Alice Taglioni. Nic dziwnego, bo Francuzi od lat ufają poczuciu humoru Francisa Vebera, twórcy m.in. komedii ze znakomitym Pierre'em Richardem, jak "Zabawka", czy "Pechowiec". Ogromną popularność poza Francją zyskały również takie komedie Vebera, jak "Przyjaciel gangstera" z Jeanem Reno i Gerardem Depardieu czy "Plotka", w której Depardieu spotkał się na planie z Jeanem Rochefortem i Danielem Auteuilem.

Premiera: sobota, 10 marca, godz. 20:10
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...