Ale kino+
alekino+
Film. CZYŻ NIE DOBIJA SIĘ KONI?

CZYŻ NIE DOBIJA SIĘ KONI?

They Shoot Horses, Don't They?
film obyczajowy, USA, 1969, 129 min.
obsada: Bruce Dern, Gig Young, Jane Fonda, Michael Sarrazin, Red Buttons, Susannah York
Premiera w Ale kino+: 15.02.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 30 miejsce w rankingu
CZYŻ NIE DOBIJA SIĘ KONI?

Przełom w karierze reżyserskiej Sydneya Pollacka. Walka o główną nagrodę maratonu tanecznego jako metafora bezwzględnej rywalizacji i pogoni za pieniądzem w czasach Wielkiego Kryzysu.

Lata 30. Na zwycięzców tanecznego maratonu organizowanego w południowej Kalifornii czeka główna nagroda - 1,5 tysiąca dolarów. Na udział w morderczych zmaganiach decydują się 102 pary mające nadzieję na wyrwanie się z nędzy i odmianę swojego losu. Dodatkową zachętą dla startujących są trzy darmowe posiłki dziennie zapewnione przez organizatorów. Wśród uczestników jest zgorzkniała, rozczarowana życiem Gloria (Jane Fonda), której w ostatniej chwili zostaje przydzielony nowy partner - wychowany na farmie idealista, Robert (Michael Sarrazin). Jest James (Bruce Dern) i będąca w zaawansowanej ciąży Ruby (Bonnie Bedelia), którzy już kiedyś wygrali podobny turniej. Alice (Susannah York) i Joel (Robert Fields) to z kolei para aktorów marzących o wielkiej karierze, w czym pomóc ma im zwycięstwo w zawodach. Jest wreszcie podstarzały marynarz (Red Buttons), mający nadzieję na zwycięstwo. Zachęcani przez cynicznego wodzireja (Gig Young) uczestnicy konkursu do upadłego wirują na parkiecie, ku uciesze zgromadzonej publiczności.

Dziewięciokrotnie nominowany do Oscara "Czyż nie dobija się koni?" to jeden z najważniejszych filmów czasu kontestacji. SYDNEY POLLACK cofa się w nim do burzliwych lat 30., pokazując jeden z odbywających się w rzeczywistości morderczych maratonów tanecznych. Za złudną nadzieję wygranej płaci się upokorzeniem, psychicznym i fizycznym wycieńczeniem a nawet śmiercią. Reżyser demitologizuje tym samym jeden z głównych mitów Ameryki - ideę przedsiębiorczości, a pomysł na film zaczerpnął z niedocenionej w Stanach powieści Horace'a McCoy'a.

W niespotykanym sukcesie "Czyż nie dobija się koni?" znaczącą rolę odegrało znakomite aktorstwo. Jane Fonda po raz pierwszy zademonstrowała skalę swoich możliwości jako aktorka dramatyczna, co przyniosło jej nagrodę nowojorskiej krytyki. Gig Young z kolei otrzymał Oscara - rola wodzireja zawodów miała okazać się jego kreacją życia.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...