Ale kino+
alekino+
Film. D'ARTAGNAN

D'ARTAGNAN

The Musketeer
film przygodowy, Niemcy/Luksemburg/Wlk. Brytania, 2001, 96 min.
reżyseria: Peter Hyams
obsada: Catherine Deneuve, Justin Chambers, Mena Suvari, Stephen Rea, Tim Roth
Premiera w Ale kino+: 23.08.2006 r.
1.00
343
1 głosy | 1064 miejsce w rankingu

Ekranizacja najsłynniejszej powieści Aleksandra Dumasa, tym razem w stylu kung fu.

Aleksander Dumas ojciec to postać prawie tak barwna, jak jego powieści. Jako dziecko cierpiał na nadpobudliwość (co uniemożliwiło mu odebranie starannego wykształcenia). Kiedy dorósł wziął udział w rewolucji 1830 roku, przez dwa lata ukrywał się przed wierzycielami w Belgii, a przez cztery pracował jako kustosz muzeum - przy okazji też wdawał się w niezliczone romanse i płodził nieślubne dzieci (jednym z nich był pisarz Aleksander Dumas syn). Mimo wielu życiowych ekscesów do historii Dumas senior przeszedł jednak przede wszystkim jako autor "Trzech muszkieterów". Przetłumaczoną na większość języków świata powieścią ponad pół wieku później zaczęło interesować się kino. Pierwsze filmowe adaptacje zaczęły powstawać już w latach 20., a w rolę d'Artagnana wcielali się m.in. Gene Kelly, Don Ameche, Georges Marchal, Michael York i Chris O'Donnell. Dzięki filmowi Petera Hyamsa dołączył do nich Justin Chambers.

Kawaler d'Artagnan (Justin Chambers) przybywa do Paryża, aby wstąpić do elitarnej gwardii króla Ludwika XIII. Na miejscu okazuje się jednak, że doborowy oddział został rozwiązany z powodu zmyślnej intrygi przebiegłego kardynała Richelieu (Stephen Rea). Od tamtej pory dowódca gwardii siedzi w więzieniu, a jego dzielni muszkieterowie (w tym oczywiście Atos, Portos i Aramis) spędzają czas głównie na topieniu smutków w tanim winie. Tymczasem Richelieu, który w brudnych sprawach wyręcza się odrażającym, ale sprawnie władającym bronią Febre (Tim Roth), szykuje kolejną intrygę - tym razem jej ofiarą ma być sama królowa (Catherine Deneuve). Przed kompromitacją monarchinię chce uchronić jej wierna poddana Francesca (Mena Suvari), córka królewskiej krawcowej. Ponieważ jej szlachetność idzie w parze z urodą dzielny d'Artagnan nie tylko angażuje się w pomoc królowej, ale też wdaje w romans z Francescą. W najtrudniejszych chwilach natomiast z pomocą młodzieńcowi przychodzą trzej muszkieterowie z gromkim okrzykiem "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!".

"Gdy zaproponowano mi reżyserowanie tego filmu zawahałem się, bo wiedziałem, że historię d'Artagnana należy ukazać w zupełnie nowej konwencji" - przyznawał w wywiadach PETER HYAMS, reżyser m.in. nominowanego w pięciu kategoriach do Oscara obrazu "2010: Odyseja kosmiczna" (1984). Po namyśle twórca znalazł jednak sposób, żeby znaną historię pokazać w nowym stylu nie tracąc jednocześnie ducha epoki. Barokowy Paryż zagrało nadzwyczaj zabłocone miasteczko Sarlat, damy z towarzystwa nie kryły brudnych paznokci (tak to w XVII wieku bywało), a choreografią walk zajął się... specjalista od hongkońskich filmów kung fu Xin Xin Xiong. To dzięki niemu na planie filmu o francuskich muszkieterach znaleźli się chińscy kaskaderzy, tzw. czerwone spodnie - chociażby w ostatniej scenie walki Febre z d'Artagnanem naprawdę widzimy walczących Xin Xin Xionga (Febre) i Tan Qiao (d'Artagnan).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...