Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Daas

Daas


dramat kostiumowy, Polska, 2011, 102 min.
reżyseria: Adrian Panek
obsada: Andrzej Chyra, Ditte Berkeley-Schultz, Janusz Chabior, Mariusz Bonaszewski, Olgierd Łukaszewicz, Radosław Chrześciański, Robert Gonera, Sławomir Orzechowski
Premiera w Ale kino+: 13.12.2016 r.
5.00
343
5 głosy | 52 miejsce w rankingu
Daas
© 2011 Best Film CO. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Prezentowany na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i nagrodzony w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 30. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie obraz Adriana Panka to opowieść o śledztwie radcy wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej, Henryka Kleina. W rolach głównych Olgierd Łukaszewicz ("Krótki film o zabijaniu", "Kingsajz") i Andrzej Chyra ("Carte Blanche", "Znam kogoś, kto cię szuka").

Polska, rok 1759. Sprzedawca sukna Jakub Frank głosi wśród małopolskich Żydów ideę nowego zbawienia. Wieszczy nadejście zbawiciela, koniec wszelkiej religii, prawa i władzy. Swoim zwolennikom, którzy przyjmą chrzest i porzucą dotychczasowe życie obiecuje, że nigdy nie umrą.

Siedemnaście lat później w Wiedniu do Henryka Kleina (Mariusz Bonaszewski), młodszego radcy cesarskiej Kancelarii Nadwornej, dociera skarga Jakuba Golińskiego (Andrzej Chyra). Przechrzczony Żyd z Galicji donosi, że był kiedyś wyznawcą Jakuba Franka, ale po opuszczeniu sekty został ukarany za zdradę i obrabowany. Goliński stracił żonę i majątek, teraz chce, aby człowieka odpowiedzialnego za jego nieszczęścia wtrącić do więzienia. Radca Klein wszczyna śledztwo. Okazuje się, że hrabia Jakub Frank (Olgierd Łukaszewicz) mieszka w jednym z wiedeńskich pałaców, przyjaźni się z arystokracją, udziela audiencji, popisuje się magicznymi zdolnościami, a w swoich ogrodach szkoli prywatną armię i szuka kontaktów z dworem Marii Teresy. Klein podejrzewa spisek, którego celem jest zamach stanu. Prowadzone śledztwo napotyka jednak na rozliczne przeszkody. Nie jest mu w stanie pomóc, ani jego zwierzchnik radca Grossen (Sławomir Orzechowski), ani wysoko postawiony teść, hrabia Von Nogai (Jan Nowicki).

Jakub Frank był Żydem, katolikiem, muzułmaninem i wyznawcą prawosławia. Urodził się w Koralówce na Podolu jako Jaakow Ben Juda Lejb w rodzinie, która należała do wyznawców samozwańczego Mesjasza, kabalisty ze Smyrny Sabataja Cwi (1626-76). Nauki religijne pobierał głównie na Bałkanach. W 1755 roku powrócił do Rzeczypospolitej. Trzy lata później odrzucił Talmud i ogłosił koniec prawa żydowskiego. Wiernych przyciągał do siebie charyzmą. Chrzcił się dwukrotnie, za drugim razem jego ojcem chrzestnym był król August III. Frankistką była ponoć matka Adama Mickiewicza. Za zły wpływ na wyznawców sąd konsystorski skazał go na uwięzienie. Przez 12 lat był trzymany na Jasnej Górze. Uwolniły go stamtąd wojska rosyjskie walczące z konfederatami barskimi. Umarł koło Frankfurtu nad Menem po trzecim ataku epilepsji.

Autorem scenariusza i reżyserem "Daas" jest debiutujący w długim metrażu ADRIAN PANEK, absolwent Wydziału Reżyserii WRiTV Katowice i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W 2006 Panek zrealizował półgodzinny film fabularny "Męczeństwo Mariana", nagrodzony na 6 festiwalu filmów komediowych "Barejada", był asystentem Filipa Bajona przy filmie "Fundacja" i drugim reżyserem przy "Ślubach panieńskich". Za teledyski takich artystów, jak: Raz Dwa Trzy, T-Love, Lady Pank, Ania Dąbrowska był nominowany do nagrody Yacha. W 2007 i 2008 roku zrealizował ośmioodcinkowy serial telewizyjny "Zrób coś". W 2009 roku jego teledysk do piosenki Anny Marii Jopek znalazł się wśród piętnastu wybranych, spośród kilkuset z całego świata, w konkursie Camerimage. Scenariusz "Daas" napisał jako pracę magisterską na wydziale reżyserii Uniwersytetu Śląskiego. Przy pisaniu korzystał z wydanej w Krakowie 115 lat temu pracy Aleksandra Kraushara "Frank i frankiści polscy, 1726-1816", w której znalazł donos niejakiego Golańskiego na Franka. Źródłem była też księga ezoterycznych wykładów Franka "Księga słów pańskich".

"Daas" obnaża połączenie religii i świeckiej władzy, erotyki i wiary, idealizmu i perfidii. To moralitet o przegranej ideałów i konieczności dostosowania się do tego, co jest rzeczywistością pozbawioną mrzonek o poprawianiu świata. Te bardzo uniwersalne tematy zostały pokazane przez Panka w realiach XVIII wieku, w konwencji kryminału. Wątki kryminalne prowadzą dwie postaci: Jakub Goliński z Galicji i Henryk Klein, młodszy radca dworu cesarskiego. Samozwańczy zbawiciel Jakub Frank pozostaje w filmie na drugim planie. Najbardziej barwne epizody z życia frankistów są w "Daas" tylko opowiadane. Goliński, który po odejściu od sekty wpada w długi, jest notorycznie upokarzany i traktowany jak odszczepieniec, szuka zemsty i sprawiedliwości. Nie chce nadal płacić ogromnego haraczu na rzecz hochsztaplera, kocha żonę i chce poświęcić się nauce. W tej roli wystąpił Andrzej Chyra ("Dług", "Komornik", "Katyń", "Wszystko, co kocham"). W postać Henryka Kleina wciela się Mariusz Bonaszewski ("Las", "Matka Teresa od kotów", "W imieniu diabła"). Młodszy radca na dworze cesarza wierzy w literę prawa, trzyma się biurokratycznego porządku i konsekwentnie wierzy w swoich mocodawców. Goliński i Klein są racjonalni i pragmatyczni, ale obaj czują przed Frankiem respekt. Podejmowane przez nich próby skompromitowania żydowskiego heretyka kończą się niepowodzeniem. W roli hrabiego Jakuba Franka występuje Olgierd Łukaszewicz ("Generał Nil", "Mistyfikacja", "Uwikłanie"). Tytułowe "daas" to słowo-klucz, którego hrabia używał, by manipulować swoimi wyznawcami. Pochodzi z języka hebrajskiego, a przetworzone przez Franka oznacza miejsce lub czas, w którym wydarzy się zbawienie. Nikt nie mógł go poznać, dopóki czegoś nie zrobił. Ewę, piękną córkę Franka, gra Orina Krajewska (córka Małgorzaty Braunek), w epizodyczną rolę cesarza Józefa II wciela się Maciej Stuhr, księżną, która udziela wsparcia Golińskiemu jako uciekinierowi z sekty Franka jest natomiast Danuta Stenka.

Zdjęcia Arkadiusza Tomiaka ("Palimpset", "Enen", "Mistyfikacja", "Kołysanka") są skomponowane w klimacie przypominającym obrazy Caspara Davida Friedricha i Williama Turnera, a muzyka Issidorosa Papadakisa w odróżnieniu od typowych stylizacji stosowanych w kinie kostiumowym brzmi nowocześnie. "Daas" otrzymał Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka w kategorii "najlepszy debiut reżyserski". Obraz był zakwalifikowany do Konkursu Głównego na 36. FPFF w Gdyni oraz na 30. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", gdzie zdobył 5 nagród.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...