Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DAISY MILLER

DAISY MILLER


komediodramat, USA, 1974, 88 min.
reżyseria: Peter Bogdanovich
obsada: Barry Brown, Cloris Leachman, Cybill Shepherd, Mildred Natwick
Premiera w Ale kino+: 7.09.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 300 miejsce w rankingu

Cybill Shephard jako zuchwała libertynka budząca zgorszenie w konserwatywnej Europie. Ekranizacja prozy Henry'ego Jamesa zrealizowana przez Petera Bogdanovicha, twórcę znakomitego "Ostatniego seansu filmowego".

Daisy Miller (Cybill Shepherd) to młoda, liberalna Amerykanka, która zwiedza Europę wraz z niezbyt rozgarniętą matka Ezrą (Cloris Leachman) i rozwydrzonym młodszym bratem Randolphem (James McMurtry). Zachowanie Daisy gorszy mieszkańców Starego Kontynentu, histerycznie przestrzegających norm i konwencji obowiązujących w tzw. dobrym towarzystwie. Młoda Amerykanka lekceważy zasady, w związku z czym rzadko udaje jej się zadowolić kogokolwiek, poza samą sobą. Podczas podróży zakochuje się w niej Frederick Winterbourne (Barry Brown), który jednak z powodu studiów nie może towarzyszyć jej w dalszym zwiedzaniu Europy. Ponownie spotykają się dopiero w Rzymie, gdzie Daisy nie schodzi z ust plotkujących elit. Tam jednak rezolutna kobieta dzieli czas między Frederickiem a panem Gionavellim (Duilio Del Prete), nisko urodzonym Włochem. Zakochany Frederick miota się w zazdrości, próbując dociec, "czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie".

"Wobec panoszącego się na ekranie prostactwa i kulturalnej arogancji muszą istnieć twórcy tacy jak Peter Bogdanovich, którzy w barbarzyńskim lesie kina zakładają różany ogród" - pisał o "Daisy Miller" jeden z najwybitniejszych polskich krytyków filmowych, Krzysztof Mętrak. Tym samym polemizował z opinią nowojorskiego "Time'a", który skwitował film PETERA BOGDANOVICHA lekceważącym epitetem "banalny". Mętrak podkreślał dobry smak twórcy "Ostatniego seansu filmowego", pokorę wobec literackiego wzorca - scenariusz powstał w oparciu o powieść Henry'ego Jamesa - i kulturę realizacji.

W nominowanej do Oscara za kostiumy "Daisy Miller" główna rolę zagrała Cybill Shepherd, aktorskie odkrycie Bogdanovicha i jego długoletnia partnerka. Poznali się podczas castingu do filmu, który wyniósł go na szczyty: "Ostatniego seansu filmowego", w którym Shepherd po raz pierwszy pokazała się na wielkim ekranie. Wcześniej była już wziętą modelką, Miss Memphis i kochanką samego Elvisa Presleya. W Bogdanovichu ponoć zakochała się od pierwszego wejrzenia, on zostawił dla niej żonę i dwójkę dzieci. Po sukcesie "Ostatniego seansu..." okrzyknięto ich najbardziej stylową i podziwiana parą Hollywood, z czego zresztą korzystali bez opamiętania. Wielka miłość nie przetrwała reżyserskich niepowodzeń Bogdanovicha. Pod koniec lat 70. twórca porzucił Shephard dla innej okładkowej piękności, Dorothy Stratten, dumnie noszącej tytuł "Playboy Playmate roku 1980". Koniec tego romansu z kolei Bogdanovich do dziś nazywa swoja największą życiową tragedią. Stratten wkrótce bowiem została zamordowana przez swojego męża, którego chciała porzucić dla reżysera. Zależny od niej finansowo i obsesyjnie zazdrosny Paul Snider zastrzelił ją i zgwałcił (w tej właśnie kolejności). Przed jej tragiczną śmiercią Bogdanovich zdążył ją jeszcze pokazać w swoim "Śmiechu warte" (1981).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...