Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DAJCIE MI GŁOWĘ ALFREDA GARCII

DAJCIE MI GŁOWĘ ALFREDA GARCII

Bring Me the Head of Alfredo Garcia
film sensacyjny, USA, 1974, 112 min.
reżyseria: Sam Peckinpah
obsada: Emilio Fernandez, Gig Young, Isela Vega, Robert Webber, Warren Oates
Premiera w Ale kino+: 18.01.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 36 miejsce w rankingu
DAJCIE MI GŁOWĘ ALFREDA GARCII

Ostatnia wielka rozprawa Sama Peckinpaha o przemocy i społeczeństwie kierowanym żądzą zysku.

Nieletnia Meksykanka Teresa (Janine Maldonado) spodziewa się dziecka. Jej potężny i zamożny ojciec (Emilio Fernández), gorliwy katolik, powszechnie znany jako El Jefe, uważa sytuację córki za rodzinną hańbę. Przemocą wyciąga od dziewczyny nazwisko ojca nienarodzonego wnuka. Okazuje się nim Alfredo Garcia, młodzian, którego hołubił i traktował jak syna. Rozwścieczony i złakniony zemsty bogacz żąda głowy Garcii i wyznacza za nią milion dolarów nagrody. Wyzwanie przyjmuje wielu - awanturnicy, łowcy nagród, płatni zabójcy. Najlepszym tropem podąża dwóch pracujących dla El Jefe Amerykanów (Robert Webber i Gig Young). Trafiają do baru Benniego (Warren Oates), który także ma z poszukiwanym porachunki - Garcia niedawno uwiódł dziewczynę barmana, Elitę (Isela Vega). To od niej Bennie dowiaduje się, że ścigany zginął przed kilkoma dniami w wypadku samochodowym. Dostrzega w tym szansę na łatwe pieniądze. Udaje się na cmentarz do rodzinnej wioski zmarłego, by zdobyć jego cenną głowę.

SAM PECKINPAH, zafascynowany meksykańską kulturą, akcję czterech spośród wszystkich swoich filmów umieścił za południową granicą. Ostatni z nich, "Dajcie mi głowę Alfredo Garcii", jest jednocześnie jedynym w pełni autorskim obrazem w dorobku niepokornego moralisty. Z dala od wpływów producentów, za śmieszne jak na amerykańskie warunki pieniądze - 1,5 miliona dolarów - powstał ostatni krwawy moralitet twórcy "Dzikiej bandy". Pozostając w spalonej słońcem scenerii, w której rozgrywały się jego westerny, tym razem tworzy Peckinpah współczesną, ocierającą się o makabreskę opowieść. Z właściwym sobie czarnym humorem żongluje konwencjami, nawiązując przy tym do przeżywającego apogeum popularności w latach 70. kina drogi - przemierzającemu meksykańskie bezdroża Benniemu towarzyszy odcięta głowa Alfredo Garcii, z której bohater czyni partnera do "rozmowy".

Film, z początku całkowicie niedoceniony przez krytykę, zrehabilitowano dopiero po śmierci reżysera w 1984. Po latach w "Dajcie mi głowę Alfredo Garcii" dostrzeżono ukoronowanie wielkich tematów reżysera, obecnych niemal we wszystkich jego dziełach - dociekanie natury ludzkiej przemocy, niebezpieczeństw, jakie niosą za sobą zemsta i chciwość oraz zachowanie zasad w pozbawionym honoru świecie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...