Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DALEKI KRAJ

DALEKI KRAJ

The Far Country
western, USA, 1955, 93 min.
reżyseria: Anthony Mann
obsada: Corinne Calvet, James Stewart, Ruth Roman, Walter Brennan
Premiera w Ale kino+: 30.08.2004 r.
5.00
343
10 głosy | 224 miejsce w rankingu

Tytułowy daleki kraj to Alaska. Akcja westernu Anthony'ego Manna toczy się pod koniec XIX wieku, kiedy na dalekiej Północy wybuchła słynna "gorączka złota".

Jeff Webster (James Stewart) jest twardym poszukiwaczem przygód - to człowiek, który niechętnie pomaga bliźnim, jest za to prawdziwym mistrzem w dbaniu o swoje własne sprawy. Wraz z początkiem gorączki złota, Jeff wpada na pomysł interesu życia. Postanawia popędzić na Północ duże stado bydła i sprzedać je z ogromnym zyskiem wygłodniałym poszukiwaczom złota. Realizacja planu przebiega pomyślnie, dopóki Jeff nie zawita do miasteczka rządzonego twardą ręką przez niejakiego Gannona. Ten samozwańczy stróż prawa terroryzuje okolicę, okrada i morduje górników. Cyniczny Jeff patrzy dość obojętnym okiem na te niesprawiedliwości, ale tylko do momentu, w którym sam nie zostanie obrabowany przez Gannona (John McIntire). Od tej pory konfrontacja bohaterów staje się nieunikniona; Alaska, choć ogromna, jest dla tych dwóch zaciętych mężczyzn za mała.

Reżyser ANTHONY MANN zasłynął w latach 40. znakomitymi filmami utrzymanymi w konwencji noir. W następnej dekadzie filmowiec zajął się westernami, przemycił jednak do nich coś z poetyki czarnego kryminału. Mann realizował "Daleki kraj" z pomocą swoich ulubionych i częstych współpracowników: scenarzysty Bordena Chase'a (pod tym pseudonimem ukrywał się wzięty pisarz Frank Fowler) oraz aktora Jamesa Stewarta. Fani tego ostatniego byli nieco zaskoczeni "Dalekim krajem"; Stewart wydawał się wręcz stworzony do grania pozytywnych i szlachetnych bohaterów i takie właśnie role najczęściej otrzymywał. Tymczasem w filmie Manna gwiazdor wciela się w postać co najmniej dwuznaczną, moralnie podejrzaną i niekoniecznie budzącą sympatię. Klimat moralnej ambiwalencji jest zresztą charakterystyczny dla całego filmu - w odróżnieniu od klasycznych westernów, w "Dalekim kraju" podział na dobro i zło nigdy nie jednoznaczny ani do końca oczywisty.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...