Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DALEKO OD NIEJ

DALEKO OD NIEJ

AWAY FROM HER
dramat, Kanada/Wlk. Brytania/USA, 2006, 110 min.
reżyseria: Sarah Polley
obsada: Gordon Pinsent, Julie Christie, Michael Murphy, Olympia Dukakis
Premiera w Ale kino+: 7.10.2011 r.
4.80
343
24 głosy | 50 miejsce w rankingu
DALEKO OD NIEJ

Debiut Sarah Polley porusza temat powolnego odchodzenia i rozstawania się z osobą dotkniętą chorobą Alzheimera. W roli przepięknej i mądrej kobiety, która chce przeżyć chorobę godnie, występuje Julie Christie. Aktorka za rolę Fiony otrzymała nominację do Oscara, a Sarah Polley nominowano za scenariusz adaptowany.

Fiona Anderson (Julie Christie) jest dojrzałą i inteligentną kobietą. Żartuje, prowadzi życie towarzyskie. I tylko drobne sygnały, jak schowanie umytej patelni do lodówki, wskazują, że dzieje z nią coś niedobrego. Grant (Gordon Pinsent), jej mąż, emerytowany wykładowca uniwersytecki, staje się świadkiem powolnego i bolesnego osuwania się w chorobę Alzheimera. Fiona, wbrew woli męża, podejmuje decyzję o przeprowadzce do domu opieki. Grant poznaje tam Marian (Olympia Dukakis), żonę jednego z rezydentów.

Wyprodukowany przez Atoma Egoyana "Away from Her" to debiut reżyserski Sarah Polley. Kanadyjka ma na koncie role m.in. u Isabel Coixet w filmach: "Moje życie beze mnie" i "Sekretne życie słów". Jako reżyserka Sarah Polley zaskakuje dojrzałością. Scenariusz powstał na postawie opowiadania Alice Munro "The Bear Came Over the Mountain". Pisarka co roku wymieniana jest wśród kandydatów do literackiej nagrody Nobla.

Głównym tematem filmu jest bolesne rozstawanie się z osobą dotkniętą chorobą Alzheimera. Coraz częściej po ten temat sięgają filmowcy, dość, by wymienić "Pamiętnik" Nicka Cassavetesa z Ryanem Goslingiem, lub "Iris" z Judi Dench i Kate Winslet.

Julie Christie urodziła się w 1941 r. w Indiach. Gdy miała 6 lat jej rodzice zabrali ją do Anglii. Karierę w filmie rozpoczęła w 1961 r. od ról telewizyjnych. Szybko stała się jedną z czołowych aktorek rodzącego się właśnie kina młodych gniewnych. Zagrała m.in. w "Billym Kłamcy" i "Darling" Johna Schlesingera. Za rolę w tym ostatnim otrzymała Oscara.

FILM ZOSTANIE WYEMITOWANY W FORMACIE 16:9
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...