Ale kino+
alekino+
Film. DALEKO OD NIEJ

DALEKO OD NIEJ

AWAY FROM HER
dramat, Kanada/Wlk. Brytania/USA, 2006, 110 min.
reżyseria: Sarah Polley
obsada: Gordon Pinsent, Julie Christie, Michael Murphy, Olympia Dukakis
Premiera w Ale kino+: 7.10.2011 r.
4.80
343
24 głosy | 50 miejsce w rankingu
DALEKO OD NIEJ

Debiut Sarah Polley porusza temat powolnego odchodzenia i rozstawania się z osobą dotkniętą chorobą Alzheimera. W roli przepięknej i mądrej kobiety, która chce przeżyć chorobę godnie, występuje Julie Christie. Aktorka za rolę Fiony otrzymała nominację do Oscara, a Sarah Polley nominowano za scenariusz adaptowany.

Fiona Anderson (Julie Christie) jest dojrzałą i inteligentną kobietą. Żartuje, prowadzi życie towarzyskie. I tylko drobne sygnały, jak schowanie umytej patelni do lodówki, wskazują, że dzieje z nią coś niedobrego. Grant (Gordon Pinsent), jej mąż, emerytowany wykładowca uniwersytecki, staje się świadkiem powolnego i bolesnego osuwania się w chorobę Alzheimera. Fiona, wbrew woli męża, podejmuje decyzję o przeprowadzce do domu opieki. Grant poznaje tam Marian (Olympia Dukakis), żonę jednego z rezydentów.

Wyprodukowany przez Atoma Egoyana "Away from Her" to debiut reżyserski Sarah Polley. Kanadyjka ma na koncie role m.in. u Isabel Coixet w filmach: "Moje życie beze mnie" i "Sekretne życie słów". Jako reżyserka Sarah Polley zaskakuje dojrzałością. Scenariusz powstał na postawie opowiadania Alice Munro "The Bear Came Over the Mountain". Pisarka co roku wymieniana jest wśród kandydatów do literackiej nagrody Nobla.

Głównym tematem filmu jest bolesne rozstawanie się z osobą dotkniętą chorobą Alzheimera. Coraz częściej po ten temat sięgają filmowcy, dość, by wymienić "Pamiętnik" Nicka Cassavetesa z Ryanem Goslingiem, lub "Iris" z Judi Dench i Kate Winslet.

Julie Christie urodziła się w 1941 r. w Indiach. Gdy miała 6 lat jej rodzice zabrali ją do Anglii. Karierę w filmie rozpoczęła w 1961 r. od ról telewizyjnych. Szybko stała się jedną z czołowych aktorek rodzącego się właśnie kina młodych gniewnych. Zagrała m.in. w "Billym Kłamcy" i "Darling" Johna Schlesingera. Za rolę w tym ostatnim otrzymała Oscara.

FILM ZOSTANIE WYEMITOWANY W FORMACIE 16:9
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...