Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DAMA Z SZANGHAJU

DAMA Z SZANGHAJU

The Lady from Shanghai
film noir, USA, 1948, 84 min.
reżyseria: Orson Welles
obsada: Everett Sloane, Orson Welles, Rita Hayworth, Ted de Corsia
Premiera w Ale kino+: 4.03.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 77 miejsce w rankingu

Podczas spaceru po Central Parku piękna blondynka (Rita Hayworth) zostaje zaatakowana przez rabusiów. Z opresji ratuje ją marynarz Mike O'Hara (Orson Welles), który, przy okazji, traci głowę dla niedoszłej ofiary.

Uratowana kobieta nazywa się Elsa i bez większych trudności namawia Mike'a, by zaciągnął się na jacht jej męża, zamożnego prawnika Artura Bannistera (Everett Sloane). W skład załogi wchodzą także partner w interesach właściciela jachtu - dziwak Grisby (Glenn Anders) i ukrywający się pod przebraniem stewarda, wynajęty przez Bannistera do szpiegowania młodej żony detektyw Sidney Broome (Ted de Corsia). Na morzu Grisby proponuje Mike'owi transakcję - za pomoc w sfingowaniu swojej śmierci oferuje marynarzowi 5000 dolarów. Chce wyłudzić pieniądze z ubezpieczenia na życie. Zakochany w Elsie O'Hara marzy o wyrwaniu wybranki z nieszczęśliwego małżeństwa i daje się wciągnąć w niebezpieczną, ale popłatną grę. W rezultacie na skutek skomplikowanej intrygi zostaje oskarżony o morderstwo.

"Damę z Szanghaju" miłośnicy ORSONA WELLESA uważają za najbardziej stylowy film noir w dziejach gatunku. Mamy tu wszystkie modelowe cechy "czarnego" kryminału - od ciemnej tonacji kadrów po mroczne intencje i czarne charaktery bohaterów. Do tego dochodzi tajemnicze morderstwo stanowiące fabularną oś filmu i osoba głównej bohaterki - blond femme fatale Elsy. Welles daje wirtuozowski popis komponowania kadrów z ciągłych zmagań światła i czerni. Umiejętnie buduje też nastrój symbolami - z pozoru niewinna partia szachów staje się w jego obrazie wyrazistą metaforą pozbawionego skrupułów manipulowania ludźmi. Wzorem dla wielu późniejszych filmów sensacyjnych stała się kończąca film scena pojedynku w gabinecie luster - najsłynniejszym bodaj do niej nawiązaniem jest podobna sekwencja w "Wejściu smoka" Roberta Clouse'a.

"Dama z Szanghaju" to ostatni wspólny film słynnego hollywoodzkiego małżeństwa - Wellesa i Hayworth. Wkrótce po jego ukończeniu para rozstała się.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...