Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DANCING W KWATERZE HITLERA

DANCING W KWATERZE HITLERA


film psychologiczny, Polska, 1968, 97 min.
reżyseria: Jan Batory
obsada: Andrzej Łapicki, Maja Wodecka, Olgierd Łukaszewicz, Zdzisław Maklakiewicz
Premiera w Ale kino+: 25.10.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 71 miejsce w rankingu

Ilustrowana znakomitą muzyką historia pewnej znajomości, która wydawała się namiętną miłością, a była cynicznym wakacyjnym romansem.

Głównemu bohaterowi filmu Jana Batorego hitlerowska kwatera w Gierłoży bynajmniej nie kojarzy się ze zbrodniami drugiej wojny światowej. To w tych właśnie okolicach dwudziestoletni dziś Waldek (Olgierd Łukasiewicz) dwa lata temu przeżył swoją pierwszą wielką, choć wakacyjną miłość do wyjątkowo dojrzałej na swój wiek Anki (Maja Wodecka). Waldek i Anka stali się kochankami, ale to co dla wrażliwego chłopaka było wielkim, namiętnym uczuciem, dla dziewczyny oznaczało zaledwie wakacyjną rozrywkę. Taką samą jak romans z dużo starszym niemieckim turystą (Andrzej Łapicki), który zaimponował jej swoim luksusowym białym mercedesem.

Po spóźnionej premierze "Dancingu w kwaterze Hitlera" (trzy lata od zakończenia zdjęć) Aleksander Jackiewicz pisał o obrazie JANA BATOREGO: "nareszcie polski film nowoczesny". Rzeczywiście - "nowe" widać i w ciekawej, niemal dokumentalnej formie, i w sposobie wykorzystania wątku drugiej wojny światowej, przywołanej jedynie w sugestiach, złowieszczych przebłyskach i nielicznych wspomnieniach Niemca, który jako więzień pracował przy budowie gierłożańskich bunkrów.

"Dancing w kwaterze Hitlera" to również niecodzienne spotkanie artystycznych osobowości. Obok zdolnego reżysera znalazł się kontrowersyjny pisarz (a w tym przypadku scenarzysta) Andrzej Brycht - górnik, bokser, dziennikarz, a wreszcie pupilek komunistycznych władz po wydaniu "Raportu z Monachium", powieści szkalującej ówczesne RFN. Do ekipy filmowej dołączył również jeden z największych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej Wojciech Kilar i legenda polskiego kina Zdzisław Maklakiewicz, który z niewielkiej roli przewodnika zrobił małe aktorskie arcydzieło.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...