Ale kino+
alekino+
Film. DANCING W KWATERZE HITLERA

DANCING W KWATERZE HITLERA


film psychologiczny, Polska, 1968, 97 min.
reżyseria: Jan Batory
obsada: Andrzej Łapicki, Maja Wodecka, Olgierd Łukaszewicz, Zdzisław Maklakiewicz
Premiera w Ale kino+: 25.10.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 293 miejsce w rankingu

Ilustrowana znakomitą muzyką historia pewnej znajomości, która wydawała się namiętną miłością, a była cynicznym wakacyjnym romansem.

Głównemu bohaterowi filmu Jana Batorego hitlerowska kwatera w Gierłoży bynajmniej nie kojarzy się ze zbrodniami drugiej wojny światowej. To w tych właśnie okolicach dwudziestoletni dziś Waldek (Olgierd Łukasiewicz) dwa lata temu przeżył swoją pierwszą wielką, choć wakacyjną miłość do wyjątkowo dojrzałej na swój wiek Anki (Maja Wodecka). Waldek i Anka stali się kochankami, ale to co dla wrażliwego chłopaka było wielkim, namiętnym uczuciem, dla dziewczyny oznaczało zaledwie wakacyjną rozrywkę. Taką samą jak romans z dużo starszym niemieckim turystą (Andrzej Łapicki), który zaimponował jej swoim luksusowym białym mercedesem.

Po spóźnionej premierze "Dancingu w kwaterze Hitlera" (trzy lata od zakończenia zdjęć) Aleksander Jackiewicz pisał o obrazie JANA BATOREGO: "nareszcie polski film nowoczesny". Rzeczywiście - "nowe" widać i w ciekawej, niemal dokumentalnej formie, i w sposobie wykorzystania wątku drugiej wojny światowej, przywołanej jedynie w sugestiach, złowieszczych przebłyskach i nielicznych wspomnieniach Niemca, który jako więzień pracował przy budowie gierłożańskich bunkrów.

"Dancing w kwaterze Hitlera" to również niecodzienne spotkanie artystycznych osobowości. Obok zdolnego reżysera znalazł się kontrowersyjny pisarz (a w tym przypadku scenarzysta) Andrzej Brycht - górnik, bokser, dziennikarz, a wreszcie pupilek komunistycznych władz po wydaniu "Raportu z Monachium", powieści szkalującej ówczesne RFN. Do ekipy filmowej dołączył również jeden z największych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej Wojciech Kilar i legenda polskiego kina Zdzisław Maklakiewicz, który z niewielkiej roli przewodnika zrobił małe aktorskie arcydzieło.
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...