Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DARK WATER - FATUM

DARK WATER - FATUM


horror, USA, 2005, 101 min.
reżyseria: Walter Salles
obsada: Dougray Scott, Jennifer Connelly, John C. Reilly, Pete Postlethwaite, Tim Roth
Premiera w Ale kino+: 5.11.2010 r.
5.00
343
10 głosy | 324 miejsce w rankingu
DARK WATER - FATUM
1
2

Kultowy japoński horror w wersji hollywoodzkiej. Za amerykański remake przeboju Hideo Nakaty odpowiada wybitny reżyser Walter Selles, obsada skrzy się od gwiazd, a w ciężkiej od narastającej grozy atmosferze rozgrywa się mroczny dramat.

Akcja toczy się w Nowym Jorku. Dahlia (Jennifer Connelly) rozstała się z mężem. Teraz walczy o prawo do opieki na swoją córeczką Ceci. Jeżeli chce w tej walce zwyciężyć, musi przekonać urzędników, że potrafi samodzielnie sobie poradzić, utrzymać pracę i zapewnić dziecku dach na głową. Początkowo sprawy zdają się iść po myśli bohaterki, która wynajmuje mieszkanie w posępnym, ale za to niedrogim apartamentowcu na Roosevelt Island. Pewnego dnia na suficie pojawia się mokra plama. Wygląda na to, że ktoś zalewa mieszkanie powyżej. Szybko okazuje się jednak, że za nieustannie cieknącym sufitem kryją się o wiele bardziej mroczne przyczyny, niż nieuważny sąsiad, który zapomniał zakręcić kran. Tymczasem mała Ceci zaprzyjaźnia się ze zmyśloną koleżanką. Oczywiście wiele dzieci ma wyimaginowanych przyjaciół, ale w tym konkretnym wytworze wyobraźni jest coś niepokojącego. W dodatku Dahlia nie może się pozbyć wrażenia, że istnieje jakiś dziwny związek pomiędzy zmyśloną dziewczynką a plamami wilgoci na suficie. Lokal nad mieszkaniem bohaterki od dawna jest opuszczony, a jednak Dahlia czuje, że czai się w nim coś, co coraz bardziej ją przeraża.

W 1998 roku młody filmowiec Hideo Nakata wyreżyserował niskobudżetowy horror "Krąg" i rozpoczął światowy boom na japońskie kino grozy. Przebój Nakaty szybko doczekał się amerykańskiego remake'u. Nie inaczej stało się z kolejnym projektem Japończyka, horrorem "Dark Water" z 2002 roku. Hollywoodzka wersja tego thrillera powstała zaledwie trzy lata po premierze japońskiego oryginału. "Dark Water" był przedsięwzięciem co najmniej tak samo udanym, jak "Krąg", a zdaniem wielu fanów nawet jeszcze bardziej przerażającym. Nakata znów zaproponował historię o duchach, osadzoną we współczesnych, codziennych realiach, w zasadzie dość klasyczną, ale perfekcyjnie dopracowaną w szczegółach, bezbłędną w kreowaniu atmosfery osaczenia i bezradności wobec nieokreślonej a jednocześnie nieubłaganie narastającej grozy. Amerykańska wersja "Dark Water" to film godny oryginału. Reżyserią zajął się WALTER SELLES, jeden z najważniejszych współczesnych filmowców brazylijskich, obsypany nagrodami twórca "Dworca nadziei", "W cieniu słońca" i "Dzienników motocyklowych". Zdjęcia wykonał topowy operator filmowy Affonso Beato, muzyka jest dziełem Angelo Badalamentiego, znanego z rewelacyjnych ścieżek dźwiękowych do obrazów Davida Lyncha. Równie imponująca jest obsada, w której znalazły się tak poważne nazwiska, jak Tim Roth czy Pete Postlethwaite. Gwiazdą filmu jest Jennifer Connelly, laureatka Oscara za "Piękny umysł".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...