Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Darwin. Miłość i ewolucja

Darwin. Miłość i ewolucja

Creation
biograficzny, Wielka Brytania, 2009, 104 min.
reżyseria: Jon Amiel
obsada: Jennifer Connelly, Jeremy Northam, Paul Bettany, Toby Jones
Premiera w Ale kino+: 4.05.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 57 miejsce w rankingu
Darwin. Miłość i ewolucja
© dystrybucja Monolith Films Sp. z o.o.

Młody angielski przyrodnik Karol Darwin (Paul Bettany) mieszka z rodziną w urokliwie położonym domu. Jest szczęśliwym mężem i ojcem gromadki dzieci. Jego ulubienicą jest najstarsza córka Annie (Martha West) - dziewczynka inteligentna i żądna wiedzy.

Dziesięciolatka świetnie zna się na gatunkach zwierząt, roślin i z lubością słucha opowieści ojca o jego podróżach do odległych zakątków świata. Ku rozpaczy Darwina, po długich zmaganiach z chorobą Annie umiera. Rodzice próbują pogodzić się ze stratą i zapewnić szczęście pozostałym dzieciom. Załamanie wywołane śmiercią córki, jak i namowy Thomasa Huxleya (Toby Jones), zdecydowanego walczyć z naukami Kościoła, popychają Darwina do niezwykle ważnej decyzji. Wykorzystując tony notatek ze swych podróży, dzienniki oraz wyniki badań nad transmutacją gatunków, pragnie w końcu dokończyć książkę, poświęconą teorii doboru naturalnego. Aby tego dokonać, musiałby jednak postąpić wbrew religijnej, oddanej Kościołowi żonie (Jennifer Connelly).

Choć nie do końca wierny biografii słynnego przyrodnika, "Darwin. Miłość i ewolucja" ukazuje Karola Darwina jako człowieka, męża, ojca, a nie tylko naukowca. Obraz nakręcono na podstawie powieści pióra praprawnuka bohatera, Randala Keynesa pt. "Annie's Box. Darwin, His Daughter & Human Evolution". Książka powstała w oparciu o listy i dokumenty zachowane w rodzinie autora oraz dogłębne studia innych dostępnych materiałów. Jak wskazuje tytuł, Keynes poświecił wiele uwagi krótkiemu życiu Annie Darwin, najstarszej córki badacza, oraz wpływowi jej śmierci na dalsze poczynania udręczonego ojca. Podobnie w filmie - wyrzuty sumienia Darwina i niemożność pogodzenia się z utratą ukochanego dziecka odegrały ważną rolę w dążeniu do napisania i opublikowania przełomowego "O powstawaniu gatunków". Widz poznaje Annie w nasyconych emocjami retrospekcjach. Obserwuje też, jak jej śmierć dotyka naukowca, jeszcze bardziej podkopuje jego i tak wątłe zdrowie oraz doprowadza do załamania psychicznego. Film skupia się także na etycznych rozterkach Karola Darwina, wahającego się między lojalnością wobec religijnej żony a wiarą w słuszność swoich studiów, a co za tym idzie między wiarą w Boga a wiarą w siłę nauki.

Reżyserię filmu powierzono JONOWI AMIELOWI, który w latach 90. stanął za kamerą "Psychopaty", "Człowieka, który wiedział za mało" i "Osaczonych". Największą popularność przyniosło mu "Jądro Ziemi" z Aaronem Eckhartem i Stanleyem Tuccim w rolach głównych. Kręcąc film o twórcy teorii ewolucji, Amiela zaintrygowało życie naukowca. Postanowił zarazić swoją fascynacją innych: "Przedtem wiedziałem o istnieniu Darwina, ale nie wiedziałem nic o nim samym. Wspomnij Darwina, a tak jak większości ludziom, stanie przed oczami stary pryk z długą siwą brodą i krzaczastymi brwiami. Ale to, czego dowiedziałem się o tym człowieku i jego życiu, zadziwiło mnie i jestem pewien, że zaskoczy każdego, kto zobaczy ten film. Nie da się rzecz jasna w pełni usprawiedliwić czynów człowieka w trakcie 110 minut trwania seansu, ale można oddać mu cześć". Państwa Darwinów zagrali prawdziwi małżonkowie: Paul Bettany ("Pan i władca - Na krańcu świata", "Wimbledon") i Jennifer Connelly, kojarzona przede wszystkim z występu w głośnym "Requiem dla snu" i oscarową drugoplanową rolą w "Pięknym umyśle".

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Twórcy - Darwin. Miłość i Ewolucja (materiał wideo 18:13 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Twórcy

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...