Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Debiutanci

Debiutanci

Begginers
komedia, USA, 2010, 104 min.
reżyseria: Mike Mills
obsada: Christopher Plummer, Ewan McGregor, Goran Visnjic, Mélanie Laurent, Mélanie Laurent
Premiera w Ale kino+: 4.07.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 152 miejsce w rankingu
Debiutanci

Opowieść o tym, że w uczuciach wszyscy są wiecznymi debiutantami. Kilka miesięcy po śmierci ojca 38-letni Olivier (Ewan McGregor) spotyka Annę (Mélanie Laurent) i odzyskuje wiarę w miłość. Nie będzie łatwo, bo bagaż przeszłości bohaterów przeszkadza im w zbudowaniu trwałego związku.

Melancholijny Olivier pracuje jako grafik w Los Angeles i przeżywa właśnie żałobę po zmarłym ojcu. Kilka lat wcześniej stracił matkę, a wtedy jego ojciec Hal (Christopher Plummer) całkowicie odmienił swoje życie ujawniając skrywany przez lata homoseksualizm. Oszołomiony Olivier obserwował, jak powściągliwy dotąd ojciec dokonuje publicznego "coming out'u", zaczyna czerpać z życia garściami, działać w organizacjach gejowskich, a w końcu - znajduje miłość w osobie wiele lat młodszego partnera. Transformacja Hala, choć zaskoczyła jego syna, pozwoliła obu mężczyznom zbliżyć się do siebie, jak nigdy dotąd. Jednak krótko potem ojciec zachorował i zmarł. Wspomnienia towarzyszą Olivierowi - samotnikowi wychowanemu w domu, w którym panował zrozumiały chłód uczuć. Pewnego dnia Oliver poznaje francuską aktorkę Annę, w której się z wzajemnością zakochuje i z którą próbuje stworzyć "poważny" związek. Lekcja odwagi, której udzielił mu ojciec, jest mu w tym pomocą, ale nie daje gwarancji na sukces, tym bardziej, że dziewczyna też zmaga się ze swoją przeszłością.

Twórca "Debiutantów", MIKE MILLS, to grafik i autor teledysków, a także życiowy partner eksperymentującej reżyserki oraz performerki Mirandy July - parę tę amerykańska prasa okrzyknęła parę lat temu "królem i królową undergroundu". Już debiut Millsa - pokazywana w 2005 roku na festiwalu Sundance "Rodzinka" - zaskoczył dojrzałością i talentem do portretowania skomplikowanych rodzinnych relacji. Jego drugi film "Debiutanci" całkowicie potwierdził pokładane w nim nadzieje. Podobał się klimat obrazu harmonijnie łączący inteligentny humor i egzystencjalny smutek, świetne aktorstwo i misterny montaż płynnie przeplatający teraźniejszość bohatera i retrospekcje z jego dzieciństwa oraz ostatnich lat życia jego ojca. Wydźwięk opowiadanej historii jest tym mocniejszy, że Mills scenariusz oparł na własnych doświadczeniach, związanych z późnym gejowskim "ujawnieniem" swojego ojca. Mówił w jednym wywiadów: "Miłość nie jest tylko beztroska, lekka i romantyczna. Kiedy naprawdę kogoś kochasz, wówczas to uczucie testuje cię aż do rdzenia. Kiedy jesteś z kimś w związku, wtedy na powierzchnię wypływa też cały wewnętrzny mrok. I to jest to, o czym chciałem opowiedzieć".

Film uwodzi szczególnym, melancholijnym wdziękiem, ciepłym stosunkiem do postaci i surrealistycznym dowcipem (pies rasy Jack Russel komentujący wydarzenia). Na jego czar okazało się nieodporne niejedno jury festiwalowe, a Christopher Plummer, odtwórca roli ojca, otrzymał za swoją kreację m.in. Nagrodę BAFTA, Złoty Glob i Oscara® za rolę drugoplanową. Choć ten urodzony w 1929 roku kanadyjski aktor od lat 50. z powodzeniem gra w teatrze i filmie (ostatnimi laty m.in. w "Pięknym umyśle", "Syrianie", "Dziewczynie z tatuażem"), to właśnie "Debiutanci" okazali się jego największym sukcesem.

Także na pierwszym planie błyskotliwe kreacje stworzyli francuska aktorka i reżyserka, Mélanie Laurent (znana choćby z filmu "Bękarty wojny" Tarantino) oraz jeden z najpopularniejszych aktorów brytyjskich- Ewan McGregor. Karierę aktorską rozpoczął w wieku 16 lat, a jego przepustką do sławy okazała się brawurowa rola narkomana, Marka Rentona, w kultowym filmie Danny'ego Boyle'a "Trainspotting". Po tym sukcesie aktorem zainteresowało się Hollywood. W następnych latach wystąpił m.in. w kolejnej odsłonie sagi "Gwiezdne Wojny", w "Moulin Rouge" Baza Luhrmanna, czy obrazie "Autor widmo" Romana Polańskiego. W 2004 roku, wraz ze swoim przyjacielem Charleyem Boormanem i kamerzystą Claudiem Von Planta, odbył motocyklową wyprawę przez Unię Europejską i Rosję do Azji, na kanwie której powstała książka i serial dokumentalny "Long Way Round". 3 lata później miała miejsce kolejna wyprawa w tym gronie: ze Szkocji do RPA. Ewan McGregor jest honorowym ambasadorem ONZ.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...