Ale kino+
alekino+
Film. Debiutanci

Debiutanci

Begginers
komedia, USA, 2010, 104 min.
reżyseria: Mike Mills
obsada: Christopher Plummer, Ewan McGregor, Goran Visnjic, Mélanie Laurent, Mélanie Laurent
Premiera w Ale kino+: 4.07.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 152 miejsce w rankingu
Debiutanci

Opowieść o tym, że w uczuciach wszyscy są wiecznymi debiutantami. Kilka miesięcy po śmierci ojca 38-letni Olivier (Ewan McGregor) spotyka Annę (Mélanie Laurent) i odzyskuje wiarę w miłość. Nie będzie łatwo, bo bagaż przeszłości bohaterów przeszkadza im w zbudowaniu trwałego związku.

Melancholijny Olivier pracuje jako grafik w Los Angeles i przeżywa właśnie żałobę po zmarłym ojcu. Kilka lat wcześniej stracił matkę, a wtedy jego ojciec Hal (Christopher Plummer) całkowicie odmienił swoje życie ujawniając skrywany przez lata homoseksualizm. Oszołomiony Olivier obserwował, jak powściągliwy dotąd ojciec dokonuje publicznego "coming out'u", zaczyna czerpać z życia garściami, działać w organizacjach gejowskich, a w końcu - znajduje miłość w osobie wiele lat młodszego partnera. Transformacja Hala, choć zaskoczyła jego syna, pozwoliła obu mężczyznom zbliżyć się do siebie, jak nigdy dotąd. Jednak krótko potem ojciec zachorował i zmarł. Wspomnienia towarzyszą Olivierowi - samotnikowi wychowanemu w domu, w którym panował zrozumiały chłód uczuć. Pewnego dnia Oliver poznaje francuską aktorkę Annę, w której się z wzajemnością zakochuje i z którą próbuje stworzyć "poważny" związek. Lekcja odwagi, której udzielił mu ojciec, jest mu w tym pomocą, ale nie daje gwarancji na sukces, tym bardziej, że dziewczyna też zmaga się ze swoją przeszłością.

Twórca "Debiutantów", MIKE MILLS, to grafik i autor teledysków, a także życiowy partner eksperymentującej reżyserki oraz performerki Mirandy July - parę tę amerykańska prasa okrzyknęła parę lat temu "królem i królową undergroundu". Już debiut Millsa - pokazywana w 2005 roku na festiwalu Sundance "Rodzinka" - zaskoczył dojrzałością i talentem do portretowania skomplikowanych rodzinnych relacji. Jego drugi film "Debiutanci" całkowicie potwierdził pokładane w nim nadzieje. Podobał się klimat obrazu harmonijnie łączący inteligentny humor i egzystencjalny smutek, świetne aktorstwo i misterny montaż płynnie przeplatający teraźniejszość bohatera i retrospekcje z jego dzieciństwa oraz ostatnich lat życia jego ojca. Wydźwięk opowiadanej historii jest tym mocniejszy, że Mills scenariusz oparł na własnych doświadczeniach, związanych z późnym gejowskim "ujawnieniem" swojego ojca. Mówił w jednym wywiadów: "Miłość nie jest tylko beztroska, lekka i romantyczna. Kiedy naprawdę kogoś kochasz, wówczas to uczucie testuje cię aż do rdzenia. Kiedy jesteś z kimś w związku, wtedy na powierzchnię wypływa też cały wewnętrzny mrok. I to jest to, o czym chciałem opowiedzieć".

Film uwodzi szczególnym, melancholijnym wdziękiem, ciepłym stosunkiem do postaci i surrealistycznym dowcipem (pies rasy Jack Russel komentujący wydarzenia). Na jego czar okazało się nieodporne niejedno jury festiwalowe, a Christopher Plummer, odtwórca roli ojca, otrzymał za swoją kreację m.in. Nagrodę BAFTA, Złoty Glob i Oscara® za rolę drugoplanową. Choć ten urodzony w 1929 roku kanadyjski aktor od lat 50. z powodzeniem gra w teatrze i filmie (ostatnimi laty m.in. w "Pięknym umyśle", "Syrianie", "Dziewczynie z tatuażem"), to właśnie "Debiutanci" okazali się jego największym sukcesem.

Także na pierwszym planie błyskotliwe kreacje stworzyli francuska aktorka i reżyserka, Mélanie Laurent (znana choćby z filmu "Bękarty wojny" Tarantino) oraz jeden z najpopularniejszych aktorów brytyjskich- Ewan McGregor. Karierę aktorską rozpoczął w wieku 16 lat, a jego przepustką do sławy okazała się brawurowa rola narkomana, Marka Rentona, w kultowym filmie Danny'ego Boyle'a "Trainspotting". Po tym sukcesie aktorem zainteresowało się Hollywood. W następnych latach wystąpił m.in. w kolejnej odsłonie sagi "Gwiezdne Wojny", w "Moulin Rouge" Baza Luhrmanna, czy obrazie "Autor widmo" Romana Polańskiego. W 2004 roku, wraz ze swoim przyjacielem Charleyem Boormanem i kamerzystą Claudiem Von Planta, odbył motocyklową wyprawę przez Unię Europejską i Rosję do Azji, na kanwie której powstała książka i serial dokumentalny "Long Way Round". 3 lata później miała miejsce kolejna wyprawa w tym gronie: ze Szkocji do RPA. Ewan McGregor jest honorowym ambasadorem ONZ.
SERIALE

Granica zbrodni

Najnowsza produkcja twórców zamówionego przez Netflixa niemieckiego serialu "Dark". Akcja serialowego thrillera rozgrywa się w Alpach, gdzie dochodzi do rytualnych morderstw...


KRUK. Szepty słychać po zmroku

"KRUK. Szepty słychać po zmroku" to najnowsze dzieło nagrodzonego PNF Orły reżysera Macieja Pieprzycy. Serialowy thriller zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna...


Zbrodnia w White House Farm

Kto zamordował Bamberów? Oparta na faktach historia, w której z pedantyczną dokładnością analizuje się kulisy zbrodni...