Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DEKAMERON

DEKAMERON

The Decameron
komedia erotyczna, Włochy, 1971, 120 min.
reżyseria: Pier Paolo Pasolini
obsada: Franco Citti, Jovan Jovanovic, Ninetto Davoli, Pier Paolo Pasolini
Premiera w Ale kino+: 6.01.2001 r.
3.00
343
3 głosy | 539 miejsce w rankingu

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem "Dekameron" otwiera "Trylogię życia" Pier Paolo Pasoliniego - czyli cykl adaptacji utworów literackich nacechowanych nieokiełznaną erotyką. Kolejnymi częściami cyklu były "Opowieści kanterberyjskie" i "Kwiat z 1001 nocy".

Sławiąca radość życia, jurna proza Boccaccia posłużyła Pasoliniemu do stworzenia frapującego, pełnego radości i zaludnionego barwnymi postaciami świata - obserwowanego przez wędrownego malarza Giotta (w tej roli obsadził reżyser samego siebie). Erotyczne anegdoty literackiego pierwowzoru straciły w filmie swój finezyjny, dworski posmak zamieniając się w plebejskie, przaśne przypowieści, co paradoksalnie, dodaje im waloru symbolicznego i wzniosłego. Jakiekolwiek zaś są opowieści moje - jak wszystko inne - mogą szkodliwymi lub pożytecznymi się okazać, zależnie od natury słuchacza - cytował słowa Boccaccia Pasolini w odpowiedzi na zarzuty części krytyków o pornografię.

Reżyser filmowy PIER PAOLO PASOLINI był także poetą, powieściopisarzem, dramaturgiem, publicystą, krytykiem i ideologiem. Urodził się w 1922 roku w Bolonii. Studiował filologię romańską i historię sztuki. Niezgoda na faszyzm i wstręt do kultury "mieszczańskiej" popchnęły go w kierunku lewicowego radykalizmu. Zżyty ze środowiskami lumpenproletariatu pisze artykuły o rzymskiej biedocie. Od 1954 roku współpracuje regularnie przy pisaniu scenariuszy m.in. z Federico Felinim, Mauro Bologninim, Franco Rossim. W 1961 roku kręci swój pierwszy film "Włóczykij". Kolejne filmy to m.in.: "Mamma Roma" i nowela "Twaróg" z "Rogopagu" (1962), "Ewangelia według św. Mateusza" (1964), "Ptaki i ptaszyska" (1966), "Król Edyp" (1967), "Chlew", "Medea" (1969), "Dekameron" (1971), "Opowieści kanterberyjskie" (1972), "Kwiat 1001 nocy" (1974) i "Salo albo 120 dni Sodomy" (1975). Ten oryginalny twórca łączący naturalistyczną ostrość spojrzenia na nędzę otaczającego świata z poetycką wizyjnością został zabity przez siedemnastoletniego chłopca w 1975 roku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...