Ale kino+
alekino+
Film. DELBARAN

DELBARAN


dramat, Iran/Japonia, 2001, 92 min.
reżyseria: Abolfazl Jalili
obsada: Ahmad Mahdavi, Hossein Hashemian, Kaim Alizadeh, Rahmatollah Ebrahimi
Premiera w Ale kino+: 29.03.2007 r.
3.00
343
3 głosy | 528 miejsce w rankingu

Nagrodzony w Wenecji irański reżyser kieruje kamerę na pogranicze afgańsko-irańskie, gdzie w świecie przemytników, uchodźców i handlarzy narkotyków czternastoletni Kaim staje się mężczyzną.

Delbaran to mała wioska leżąca na granicy Iranu i Afganistanu. Kiedyś była to przystań zakochanych (w języku irańskim "delbaran" znaczy "kochankowie"), którzy znajdywali tu schronienie przed sprzeciwiającymi się ich związkowi rodzinami. Dziś ich miejsce zajęli przemytnicy, nielegalni emigranci i handlarze narkotyków. Wokół nieustannie toczą się walki bandyckich bojówek i rządowych oddziałów. Pośród tego półpustynnego, poprzecinanego zasiekami drutu kolczastego krajobrazu stoi bar, w którym zatrzymują się podróżni. Jego właścicielem jest Khan (Rahmatollah Ebrahimi), a jednym z pracowników - czternastoletni Afgańczyk Kaim (Kaim Alizadeh). To właśnie z jego perspektywy poznajemy rzeczywistość Delbaran. Kaim jest sierotą, ale w tej pozbawionej praw i nadziei rzeczywistości radzi sobie znakomicie. Szybko poznał twarde reguły życia na tej "ziemi niczyjej", a z dziecka stał się mężczyzną. Niestety, pewnego dnia szczęście - i tak wątpliwe - opuszcza Kaima.

Irańsko-japoński dramat, którego światowa premiera odbyła się na festiwalu w Locarno, to obraz ABOLFAZLA JALILIEGO, kolejnego obok Abbasa Kiarostamiego, Majida Majidiego i Mohsena Makhmalbafa uzdolnionego reżysera z Iranu. Nazwisko Jaliliego stało się znane, kiedy w 1994 roku jego trzeci z kolei film "Det Yani Dokhtar" zdobył w Wenecji nagrodę Golden Osella. Do konkursu głównego w Wenecji dwa lata później zakwalifikował się również kolejny film Jaliliego "Yek Dastan-e Vaghe'i" (1996) - publiczności gorąco polecał go wówczas sam Abbas Kiarostami - a jeszcze późniejszy "Raghs-e-khak" (1998) zdobył nagrody w Tokio, Londynie (nagroda FIPRESCI) i Locarno, gdzie otrzymał Srebrnego Leoparda, C.I.C.A.E. Award i nagrodę jury młodzieżowego. W Locarno triumfował również "Dalbaran" - otrzymał m.in. nagrodę Don Kichota i Swissair/Crossair Special Prize.

Jalili, który od dawna interesuje się kwestią dzieci w krajach ogarniętych wojną, tym razem zwrócił swoją kamerę na dziecko Afgańskie. "Od czasów irańskiej rewolucji w 1979 roku w Iranie mieszka około dwóch milionów afgańskich uchodźców. Pracują zwykle na budowach, żyją w tragicznych warunkach" - mówił Jalili na konferencji w Karlowych Warach, gdzie prezentowany był "Delbaran". Kaima Alizadeh, chłopca, który zagrał główną postać w filmie, reżyser spotkał na pustyni. Z początku nie zaprzyjaźnili się: "Kaim nie chciał grać. Rzucał nawet we mnie kamieniami. Dopiero kiedy porozumiałem się z Afgańczykami z jego grupy i dostałem zgodę na jego udział w filmie, Kaim zaczął współpracować. To dlatego, że Afgańczycy zawsze słuchają swoich przywódców - gdziekolwiek by byli" - opowiadał Jalili.

Prace nad filmem rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem wojny afgańsko-amerykańskiej, ale temat, jaki podejmował Jalili, już wtedy był ryzykowny. "Występowałem przecież w obronie Afgańczyków. Kiedy irański rząd opowiedział się przeciwko Talibom, bałem się, że może też potępić mój film. Ale ponieważ poruszałem głównie problem afgańskich dzieci, ukończyłem "Dalbaran" bez przeszkód. Nie mogłem tylko wyrażać się zbyt jasno - dlatego zdecydowałem się użyć symboli i metafor. Modele pocisków rakietowych, które widać w filmie to na przykład symbole irańskich baz wojskowych. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że te bazy w ogromnej większości zbudowali afgańscy uchodźcy, zmuszeni później przez nasze władze do opuszczenia Iranu".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...