Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DELWENDE - POŻERACZKI DUSZ

DELWENDE - POŻERACZKI DUSZ

Delwende
film obyczajowy, Burkina Faso/Francja/Szwajcaria, 2005, 89 min.
reżyseria: S. Pierre Yameogo
obsada: Blandine Yaméogo, Blandine Yaméogo, Célestin Zongo, Célestin Zongo, Claire Ilboudo
Premiera w Ale kino+: 27.05.2010 r.
4.50
343
18 głosy | 222 miejsce w rankingu
DELWENDE - POŻERACZKI DUSZ
1
2

Nagrodzona na festiwalu w Cannes, osadzona w afrykańskiej egzotyce, oparta na faktach opowieść o kobiecie, która padła ofiarą wciąż częstych w Burkina Faso oskarżeń o czarną magię.

W niewielkiej wiosce w Burkina Faso umierają na tajemniczą chorobę dzieci. Zaniepokojony Diarrha (Célestin Zongo) postanawia wysłać swoją dorastającą córkę Pougbilę (Claire Ilboudo) do innej wioski, aby uchronić ją przed zarazą. Tam dziewczyna ma wyjść za mąż za człowieka, którego nie zna. Temu aranżowanemu małżeństwu sprzeciwia się z początku jej matka Napoko (Blandine Yaméogo). Kiedy jednak kobieta odkrywa, że jej córka została w swojej wiosce zgwałcona, godzi się na jej wyjazd. W tym samym czasie starszyzna rozpoczyna śledztwo w sprawie śmierci dzieci. Uważa się, że za tragedię odpowiedzialna jest "pożeraczka dusz" - kobieta, która para się czarami i może przy ich pomocy zabić człowieka. Oskarżenia padają na Napoko, która - uznana za czarownicę - zostaje wygnana z wioski. Kiedy Pougbila dowiaduje się, jaki los spotkał jej matkę, postanawia ją odnaleźć i oczyścić z zarzutów.

Burkina Faso, co w mossi i diula, rdzennych językach kraju, oznacza "kraj prawych ludzi", uważany jest za kolebkę afrykańskiej kinematografii. To także siedziba najważniejszego festiwalu afrykańskiego kina - FESPACO. Właśnie na tym festiwalu S. PIERRE YAMEOGO, jeden z najbardziej znaczących reżyserów Burkina Faso, zdobył w 2003 roku RFI Award i Multimedia Park Award za swój film "Ja i mój biały", komedię zrealizowaną w koprodukcji francuskiej. O dwa lata późniejsze "Delwende - pożeraczki dusz" miały premierę w Cannes w prestiżowej sekcji Un Certain Regard. Na tym najważniejszym festiwalu filmowym świata obraz Yameogo zdobył specjalne wyróżnienie od Jury Ekumenicznego oraz Regard Hope Award. Yameogo poruszył w filmie olbrzymi, choć wciąż marginalizowany problem swojego kraju i całego kontynentu. Ludowa wiara w czarną magię wciąż jest w Burkina Faso powodem prześladowań niewinnych kobiet - bywa nawet impulsem do skazujących je na śmierć samosądów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...