Ale kino+
alekino+
Film. DELWENDE - POŻERACZKI DUSZ

DELWENDE - POŻERACZKI DUSZ

Delwende
film obyczajowy, Burkina Faso/Francja/Szwajcaria, 2005, 89 min.
reżyseria: S. Pierre Yameogo
obsada: Blandine Yaméogo, Blandine Yaméogo, Célestin Zongo, Célestin Zongo, Claire Ilboudo
Premiera w Ale kino+: 27.05.2010 r.
4.50
343
18 głosy | 222 miejsce w rankingu
DELWENDE - POŻERACZKI DUSZ
1
2

Nagrodzona na festiwalu w Cannes, osadzona w afrykańskiej egzotyce, oparta na faktach opowieść o kobiecie, która padła ofiarą wciąż częstych w Burkina Faso oskarżeń o czarną magię.

W niewielkiej wiosce w Burkina Faso umierają na tajemniczą chorobę dzieci. Zaniepokojony Diarrha (Célestin Zongo) postanawia wysłać swoją dorastającą córkę Pougbilę (Claire Ilboudo) do innej wioski, aby uchronić ją przed zarazą. Tam dziewczyna ma wyjść za mąż za człowieka, którego nie zna. Temu aranżowanemu małżeństwu sprzeciwia się z początku jej matka Napoko (Blandine Yaméogo). Kiedy jednak kobieta odkrywa, że jej córka została w swojej wiosce zgwałcona, godzi się na jej wyjazd. W tym samym czasie starszyzna rozpoczyna śledztwo w sprawie śmierci dzieci. Uważa się, że za tragedię odpowiedzialna jest "pożeraczka dusz" - kobieta, która para się czarami i może przy ich pomocy zabić człowieka. Oskarżenia padają na Napoko, która - uznana za czarownicę - zostaje wygnana z wioski. Kiedy Pougbila dowiaduje się, jaki los spotkał jej matkę, postanawia ją odnaleźć i oczyścić z zarzutów.

Burkina Faso, co w mossi i diula, rdzennych językach kraju, oznacza "kraj prawych ludzi", uważany jest za kolebkę afrykańskiej kinematografii. To także siedziba najważniejszego festiwalu afrykańskiego kina - FESPACO. Właśnie na tym festiwalu S. PIERRE YAMEOGO, jeden z najbardziej znaczących reżyserów Burkina Faso, zdobył w 2003 roku RFI Award i Multimedia Park Award za swój film "Ja i mój biały", komedię zrealizowaną w koprodukcji francuskiej. O dwa lata późniejsze "Delwende - pożeraczki dusz" miały premierę w Cannes w prestiżowej sekcji Un Certain Regard. Na tym najważniejszym festiwalu filmowym świata obraz Yameogo zdobył specjalne wyróżnienie od Jury Ekumenicznego oraz Regard Hope Award. Yameogo poruszył w filmie olbrzymi, choć wciąż marginalizowany problem swojego kraju i całego kontynentu. Ludowa wiara w czarną magię wciąż jest w Burkina Faso powodem prześladowań niewinnych kobiet - bywa nawet impulsem do skazujących je na śmierć samosądów.




SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...