Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DEREK JARMAN - ŻYCIE JAKO SZTUKA

DEREK JARMAN - ŻYCIE JAKO SZTUKA

Derek Jarman: Life is Art
dokument, Wlk. Brytania, 60 min.
reżyseria: Andy Kimpton-Nye

Premiera w Ale kino+: 18.09.2005 r.
343

Dokument biograficzny poświęcony jednemu z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych twórców współczesnego kina niezależnego, DEREKOWI JARMANOWI.

Zmarły w 1994 roku na AIDS Jarman był malarzem, poetą, scenografem i, przede wszystkim, awangardowym filmowcem. Artysta był także jedną z kluczowych postaci brytyjskiej kultury gejowskiej lat 70. i 80.; demonstrował w swoich filmach homoerotyczną wrażliwość i motywy w czasach, kiedy nie było to jeszcze ani modne, ani bezpieczne. Przez większość część swojej działalności twórczość Jarmana funkcjonowała głównie w filmowym undergroundzie. Światowy rozgłos, festiwalowe laury i pozycję reżysera kultowego Brytyjczyk zdobył dopiero pod koniec życia, w II połowie lat 80.

Film ANDY KIMPTONA-NYE to próba nakreślenia portretu Jarmana - zarówno jako człowieka, jak i artysty, co wypadku autora "Blue" oznacza zresztą w praktyce jedno i to samo, ponieważ Jarman zacierał zawsze granice między sztuką i życiem. O artyście opowiadają jego przyjaciele i współpracownicy, między innymi Tilda Swinton, Nigel Terry i Simon Fisher-Turner. Dokument jest bogato ilustrowany fragmentami filmów Jarmana (oglądamy między innymi celnie wybrane epizody z "Caravaggia", "Wittgensteina", "Angelic Conversation" i "Sabastiane'a"). Aby dodatkowo przybliżyć widzom estetykę mistrza, Andy Kimpton-Nye zdecydował się nakręcić niektóre sekwencje swego dokumentu w "jarmanowskim" stylu, wykorzystując impresyjne, poetyckie zdjęcia z amatorskich kamer Super-8.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...