Ale kino+
alekino+
Film. DEREK JARMAN - ŻYCIE JAKO SZTUKA

DEREK JARMAN - ŻYCIE JAKO SZTUKA

Derek Jarman: Life is Art
dokument, Wlk. Brytania, 60 min.
reżyseria: Andy Kimpton-Nye

Premiera w Ale kino+: 18.09.2005 r.
343

Dokument biograficzny poświęcony jednemu z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych twórców współczesnego kina niezależnego, DEREKOWI JARMANOWI.

Zmarły w 1994 roku na AIDS Jarman był malarzem, poetą, scenografem i, przede wszystkim, awangardowym filmowcem. Artysta był także jedną z kluczowych postaci brytyjskiej kultury gejowskiej lat 70. i 80.; demonstrował w swoich filmach homoerotyczną wrażliwość i motywy w czasach, kiedy nie było to jeszcze ani modne, ani bezpieczne. Przez większość część swojej działalności twórczość Jarmana funkcjonowała głównie w filmowym undergroundzie. Światowy rozgłos, festiwalowe laury i pozycję reżysera kultowego Brytyjczyk zdobył dopiero pod koniec życia, w II połowie lat 80.

Film ANDY KIMPTONA-NYE to próba nakreślenia portretu Jarmana - zarówno jako człowieka, jak i artysty, co wypadku autora "Blue" oznacza zresztą w praktyce jedno i to samo, ponieważ Jarman zacierał zawsze granice między sztuką i życiem. O artyście opowiadają jego przyjaciele i współpracownicy, między innymi Tilda Swinton, Nigel Terry i Simon Fisher-Turner. Dokument jest bogato ilustrowany fragmentami filmów Jarmana (oglądamy między innymi celnie wybrane epizody z "Caravaggia", "Wittgensteina", "Angelic Conversation" i "Sabastiane'a"). Aby dodatkowo przybliżyć widzom estetykę mistrza, Andy Kimpton-Nye zdecydował się nakręcić niektóre sekwencje swego dokumentu w "jarmanowskim" stylu, wykorzystując impresyjne, poetyckie zdjęcia z amatorskich kamer Super-8.
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...