Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DESPERATKI

DESPERATKI

Set it Off
thriller, USA, 1996, 117 min.
reżyseria: F. Gary Gray
obsada: Jada Pinkett Smith, Kimberly Elise, Queen Latifah, Vivica A. Fox
Premiera w Ale kino+: 2.09.2007 r.
3.00
343
3 głosy | 954 miejsce w rankingu

Aby wyrwać się z czarnego getta cztery poturbowane przez życie Afroamerykanki postanawiają obrabować bank. Film twórcy "Włoskiej roboty" i "Be Cool".

Czarnoskóra Frankie (Vivica A. Fox) jak na dziewczynę z murzyńskiego getta zrobiła olśniewającą karierę - od dwóch lat pracuje jako kasjerka w banku. Kiedy jednak podczas jej zmiany zostaje dokonany napad i Frankie rozpoznaje jednego z napastników (kolegę z sąsiedztwa), przełożeni zwalniają dziewczynę, podejrzewając ją nawet o współudział. Frankie zostaje zdegradowana do roli sprzątaczki. Po nocach sprząta wielkie biurowca wraz ze swoimi dawnymi koleżankami: Cleo (Queen Latifah), Stony (Jada Pinkett Smith) i T.T. (Kimberly Elise) Każda z nich jest poraniona przez życie. Lesbijka Cleo, żeby przeżyć, okradała samochody, T.T. samotnie wychowuje dziecko, a Stony jako prostytutka próbowała zarobić na studia młodszego brata. Kiedy dziewczyny wspólnie po pracy palą trawkę, przychodzi im do głowy niebezpieczny pomysł. Gdyby udało im się okraść bank, mogłyby raz na zawsze wyrwać się z nędzy i zacząć wreszcie nowe życia z dala od murzyńskiej dzielnicy. Kiedy opieka społeczna odbiera T.T. synka, a brat Stony zostaje przez pomyłkę zabity przez policję, zdesperowane kobiety zaczynają planować skok.

Nagrodzone w Acapulco i na Cognac Festival du Film Policier "Desperatki" to drugi pełnometrażowy film w dorobku F. GRAY GRAYA, czarnoskórego reżysera znanego z takich filmów, jak "Be Cool" z Johnem Travoltą i Umą Thurman czy "Włoska robota" z Charlize Theron. Podczas realizacji "Desperatek" Gray cieszył się uznaniem przede wszystkim jako realizator wideoklipów, m.in. dla Ice Cube'a, Cypress Hill czy R. Kelly. Udało mu się jednak nakręcić film, o którym jeden z krytyków napisał: "'Desperatki' pozostając filmem etnicznym, są również filmem feministycznym, a także społecznym dramatem, skrytym pod kostiumem filmu sensacyjnego".

Wartka akcja, efektowny temat (który sprawił, że film porównywano do "Chłopców z sąsiedztwa" Johna Singletona) i świetna obsada (m.in. zyskująca coraz większe uznanie Queen Latifah) sprawiły, że "Desperatki" przyciągały do kin również widzów zmęczonych kinem społecznym, a spragnionych nagłych zwrotów akcji, szybkiego tempa i zręcznie stopniowanego napięcia. W "Desperatkach", obok wspomnianej Latifah, Jady Pinkett Smith znanej z "Matrixa", a prywatnie żony Willa Smitha oraz Viviki A. Fox, czyli Vernity Green z "Kill Bill" zadebiutowała na wielkim ekranie Kimberly Elise, którą dla kina odkrywał producent Dale Pollock, kiedy aktorka pracowała jeszcze jako kelnerka. W 2004 roku Elise otrzymała nominację do Independent Spirit Award za role w "Woman Thou Art Loosed", wystąpiła też razem z Denzelem Washingtonem w "Kandydacie" i u boku Jamie'ego Foxxa w "Przynęcie".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...