Ale kino+
alekino+
Film. DESZCZ.

DESZCZ.

Baran
film obyczajowy, 2001, Iran, 91 min.
reżyseria: Majid Majidi
obsada: Abbas Rahimi, Hossein Abedini, Hossein Mahjoub, Muhammad Amir Naji, Zahra Bahrami
Premiera w Ale kino+: 28.09.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 399 miejsce w rankingu

Przebrana za mężczyznę młoda Afganka zarabia na życie pracą na budowie. Kolejny, znakomity film irańskiego reżysera Majda Majididego, który zasłynął takimi obrazami, jak "Kolory raju" i "Dzieci niebios".

Siedemnastoletni Kurd o imieniu Lateef (Hosseini Abedini) pracuje na budowie nowoczesnego biurowca. W porównaniu do kolegów zajęcie ma jednak godne pozazdroszczenia - parzy herbatę i przyrządza proste posiłki dla robotników. Pewnego dnia pojawia się nowy pracownik, młody i nieśmiały Afgańczyk Rahmat (Zahra Bahrami). Ponieważ nie radzi sobie z ciężkimi, fizycznymi pracami, szef każe mu przejąć obowiązki Lateefa, którego z kolei kieruje do znacznie cięższych zajęć. Lateef jest z tego powodu wściekły: przy każdej okazji dokucza Rahmatowi, niszczy jego pracę i nie ukrywa nienawiści. Sytuacja zmienia się jednak całkowicie, gdy Lateef przypadkiem odkrywa, że znienawidzony rywal jest w rzeczywistości śliczną dziewczyną, zmuszoną do pracy po wypadku jej ojca. Z wroga stanie się jej najbliższym przyjacielem i obrońcą - nie zawaha się nawet wejść w konflikt z inspektorami, którzy będą chcieli aresztować dziewczynę za nielegalną pracę.

Twórca "Deszczu", MAJID MAJIDI, to obecnie jeden z najbardziej uznanych i nagradzanych reżyserów irańskich. Urodził się w Teheranie i od najmłodszych lat marzył o tym, by zostać aktorem. W latach 80. wystąpił m.in. w kilku obrazach Mohsena Makhmalbafa, twórcy nagrodzonego w Cannes "Kandaharu", ale zaczął też realizować własne filmy krótkometrażowe. Jego debiutancki obraz "Baduk" (1992), w którym bez upiększeń pokazywał brutalną, irańską rzeczywistość, nie spodobał się cenzurze - mimo ograniczeń w dystrybucji filmu w kraju i za granicą, "Baduk" został pokazany na festiwalu w Cannes i uznany został za zapowiedź wyjątkowego talentu. Mimo trudności w kraju Majidi nie zrezygnował więc z reżyserii i wkrótce nakręcił dwa filmy, które odniosły błyskotliwy sukces na kilkudziesięciu festiwalach z całego świata - "Dzieci niebios" (1997, m.in. nagroda publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz pierwsza w historii kina irańskiego nominacja do Oscara w kategorii filmu obcojęzycznego) oraz "Kolory raju" (1999). Szybko uznany został też za mistrza w pokazywaniu świata z perspektywy dzieci. "Nie znam innego świata poza światem dzieci, pozornie małym i prostym, a zarazem ogromnym i wspaniałym" - tłumaczył w wywiadach.

Nie mniejszym powodzeniem cieszył się na świecie zrealizowany w 2000 roku "Deszcz" - film zdobył nagrody na festiwalach w Fajr, Gijón, Montrealu i Oslo, a także otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Krytycy chwalili go przede wszystkim za błyskotliwe połączenie typowej dla kina Iranu, otwartej na codzienne detale prostoty z paradokumentalną surowością, wyjętą niemal z filmów włoskich neorealistów z Vittorio de Sicą na czele.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...