Ale kino+
alekino+
Film. DESZCZ

DESZCZ

Rain
film obyczajowy, Nowa Zelandia, 2001, 90 min.
reżyseria: Christine Jeffs
obsada: Aaron Murphy, Alicia Fulford-Wierzbicki, Alistair Browning, Marton Csokas, Sarah Peirse
Premiera w Ale kino+: 20.08.2009 r.
2.00
343
2 głosy | 559 miejsce w rankingu
DESZCZ

Obraz wyświetlany na zeszłorocznej edycji festiwalu ERA NOWE HORYZONTY, jeden z najciekawszych przykładów współczesnego kina nowozelandzkiego. Opowieść o trzynastoletniej Janey, która spędzając wakacje na rajskim wybrzeżu Nowej Zelandii postanawia stać się kobietą.

Lato 1972 roku. Na wybrzeżu Nowej Zelandii para z dwójką dzieci spędza beztroskie z pozoru wakacje. Ed (Alistair Browning) i Kate (Sarah Peirse) przeżywają jednak poważny kryzys małżeński i wspólne wakacje mają im pomóc wrócić do siebie. Ich dzieci - 13-letnia Janey (Alicia Fulford-Wierzbicki) i jej 8-letni brat Jim (Aaron Murphy) - są uważnymi świadkami tego, co dzieje się między ich rodzicami - zwłaszcza podczas suto zakrapianych alkoholem przyjęć, na których Ed i Kate spędzają wieczory. Kiedy rodzice coraz bardziej zatracają się w zabawie, Janey większość czasu spędza na opiekowaniu się bratem. Uczy go pływać, błąka się z nim po okolicy. Pewnego dnia zauważa ją Cady (Marton Csokas), fotografik, który na wybrzeżu odpoczywa na pokładzie swojej łodzi. Cady ma romans z Kate - czego jej córka jest naocznym świadkiem. Janey czuje pulsującą w sobie seksualność, którą rozbudza obecność Cady'ego i podpatrzone erotyczne gry rodziców.

"Deszcz", obsypany nagrodami pełnometrażowy debiut CHRISTINE JEFFS, to jeden z najbardziej błyskotliwych przykładów młodego kina z Nowej Zelandii. To również adaptacja powieści Kristy Gunn, jednej z ulubionych autorek reżyserki. "Wszystko co dzieje się w filmie i w powieści bierze się z drobiazgów, pozornie nieznaczących niuansów, które - dzięki finałowi - nabierają mocnego, emocjonalnego znaczenia" - tłumaczyła Jeffs. Historię gorącego lata Janey, kiedy dziewczyna dojrzewa do swojej seksualności, Kristy Gunn opowiedziała w retrospekcjach, których jednak nie ma w filmie. "Chciałam, żeby publiczność przyglądała się Janey z jak najbardziej teraźniejszej perspektywy. Obawiałam się też, że retrospekcje wymusiłyby komentarz z offu, którego nie lubię. Do tego musiałabym przedstawić dorosłą Janey, a tego zupełnie nie mogłam sobie wyobrazić. Chciałam, żeby wszystko było bardzo proste" - mówiła reżyserka. W główną rolę wcieliła się Alicia Fulford-Wierzbicki, młodziutka aktorka polskiego pochodzenia, która trzy lata później zagrała jedną z głównych ról w docenionym w Nowej Zelandii obrazie "Fracture" Larry'ego Parra.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...