Ale kino+
alekino+
Film. DESZCZOWA PIOSENKA

DESZCZOWA PIOSENKA

Singin' in the Rain
musical, USA, 1952, 103 min.
reżyseria: Stanley Donen
obsada: Debbie Reynolds, Donald O'Connor, Gene Kelly, Jean Hagen
Premiera w Ale kino+: 2.08.2010 r.
4.00
343
4 głosy | 76 miejsce w rankingu
DESZCZOWA PIOSENKA

Pełna fantazji, finezyjna satyra na przechodzące dźwiękową rewolucję Hollywood lat 20. Niezmiennie poprawiająca humor "Deszczowa piosenka" z popisowymi kreacjami Gene'a Kelly'ego, Debbie Reynolds i Donalda O'Connora to jeden z najlepszych i najbardziej lubianych musicali wszech czasów.

Jest rok 1927, schyłek ery kina niemego. Don Lockwood (Gene Kelly), amant i gwiazdor ekranu, znajduje się u szczytu sławy, co zawdzięcza w dużej mierze ekranowej partnerce, Linie Lamont (Jean Hagen). Obdarzona szczególnie wysokim, piskliwym głosem Lina ma problem z przystosowaniem się do kina dźwiękowego. Szefowie wytwórni Monumental Pictures podchwytują pomysł dubbingowania gwiazdy. Jej dublerką zostaje początkująca Kathy Selden (Debbie Reynolds), którą przypadkowo poznał Don. Pojawienie się utalentowanej dziewczyny na planie wywołuje niezadowolenie Liny. Zazdrosna kapryśna gwiazda zaczyna snuć intrygi przeciwko Kathy.

Któż nie zna słynnej sceny z "Deszczowej piosenki", w której Gene Kelly tańczy w kałużach rozpryskując wodę i wymachując parasolem, śpiewając przy tym "Singin' in the Rain"? Choć trudno w to uwierzyć, najpopularniejszy w historii filmowy musical nie od razu cieszył się powodzeniem. Film nie otrzymał żadnego Oscara, nie był nawet wymieniany wśród najlepszych obrazów sezonu. Na nowo odkryty w 1958 roku, dziś wygrywa niemal wszystkie musicalowe plebiscyty.

W warstwie fabularnej "Deszczowa piosenka" jest nie tylko miłosną historią o gwiazdorze i początkującej aktorce, ale przede wszystkim utworem autotematycznym. To musical o musicalu, jego specyfice, gwiazdach i szczególnym okresie w historii kina, w którym zaistniał. Przełom dźwiękowy, ukazany tu w tonacji komediowej, w rzeczywistości często był momentem dramatycznym dla wielu gwiazd, które nie potrafiły odnaleźć się w warunkach kina dźwiękowego. Fabuła "Deszczowej piosenki" jest głównie pretekstem do prezentacji popisów wokalno-tanecznych. Te, w filmie mistrzów gatunku STANLEYA DONENA i GENE'A KELLY'EGO stoją na najwyższym poziomie. Starannie przygotowane sceny, dzięki talentowi wykonawców wyglądają w "Deszczowej piosence" na spontanicznie improwizowane. Do klasyki musicalowych szlagierów przeszła nie tylko tytułowa "Singin' in the Rain", ale również "Moses Supposes" w wykonaniu Kelly'ego i O'Connora, czy brawurowy "Make 'Em Laugh" O'Connora, sprawiający, mimo skomplikowanej choreografii, wrażenie dziecięcej igraszki.
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...