Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Deszczowy lipiec

Deszczowy lipiec


melodramat, Polska, 1957, 88 min.
reżyseria: Leonard Buczkowski
obsada: Andrzej Szczepkowski, Barbara Krafftówna, Jan Kurnakowicz, Ryszard Barycz, Urszula Modrzyńska
Premiera w Ale kino+: 25.09.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 22 miejsce w rankingu
Deszczowy lipiec

Anna (Urszula Modrzyńska), upokorzona zdradą męża, wyjeżdża do Zakopanego, aby odpłacić mu pięknym za nadobne.

Okazja nadarza się błyskawicznie. Zaczyna się nią interesować Andrzej (Ryszard Barycz), niezwykle popularny wśród szukających miłosnej przygody wczasowiczek. Flirt rozwija się bez przeszkód ku podwójnej radości Anny, wśród zdobyczy Andrzeja jest też bowiem kochanka jej męża. Kiedy jednak emocje gwałtownie rosną, Anna decyduje się wrócić na drogę małżeńskiej wierności. Nie potrafi udawać sama przed sobą, że nie kocha już męża. Przypadkiem dowiaduje się, że ten zjawi się w Zakopanem, wyrusza więc pełna nadziei na dworzec. Tam jednak czeka ją niemiła niespodzianka.

"Deszczowy lipiec" to zrealizowany według humoreski Stefanii Grodzieńskiej film LEONARDA BUCZKOWSKIEGO. Urodzony w 1900 roku Buczkowski od początku kariery miał szczęście do publiczności, krytyków, a nawet władz. Jego filmy nie leżały na półkach, choć pojawiły się pewne problemy przy "Zakazanych piosenkach". Przerobiona wersja trafiła jednak na ekrany i zjednała sobie serca widzów, którzy nie dostrzegli nic niestosownego w tym "martyrologicznym wodewilu". Zachwycały komedie i melodramaty Buczkowskiego, ale on sam, będąc w młodości pilotem, lubił realizować kino lotnicze ("Sprawa pilota Maresza", nowofalowy "Przerwany lot"). Zasłynął jako autor ekranizacji śmiałej obyczajowo "Wiernej rzeki" Żeromskiego i uwielbianej przez publiczność komedii "Skarb", którą nakręcił pod pseudonimem Marian Leonard. Służył mu nawet socrealizm: jego zrealizowana z operetkową lekkością komedia murarska "Przygoda na Mariensztacie" do dziś zaskakuje świeżym humorem. W filmach Buczkowskiego debiutowali aktorzy tego formatu, co Danuta Szaflarska, Alina Janowska, Wieńczysław Gliński. i Anna Prucnal, która później występowała u takich reżyserów, jak Dusan Makavejev ("Słodki film") czy Federico Fellini ("Miasto kobiet")

W "Deszczowym lipcu" główną rolę zagrała Urszula Modrzyńska, którą oglądać mogliśmy m.in. w "Dziś w nocy umrze miasto" Jana Rykowskiego czy "Krzyżakach" Aleksandra Forda, gdzie zagrała Jagienkę. Partnerował jej Ryszard Barycz ("Złoto dezerterów"), a także debiutująca na ekranie Barbara Krafftówna.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...