Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Detektyw Dee i zagadka upiornego ognia

Detektyw Dee i zagadka upiornego ognia

Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame
film przygodowy, Hongkong/Chiny, 2010, 123 min.
reżyseria: Hark Tsui
obsada: Andy Lau, Bingbing Li, Carina Lau, Chao Deng, Tony Leung Ka Fai
Premiera w Ale kino+: 3.11.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 70 miejsce w rankingu
Detektyw Dee i zagadka upiornego ognia

Detektywistyczny thriller skrzyżowany z epickim widowiskiem kung-fu zainscenizowanym w scenerii średniowiecznych Chin. "Detektyw Dee" to chińska superprodukcja wyreżyserowana przez kultowego mistrza kina akcji z Hong-Kongu, Harka Tsui.

Akcja toczy się w VII wieku naszej ery. W Chinach do władzy dochodzi pierwsza w historii imperium kobieta - cesarzowa Wu Zetian (Carina Lau). Monarchini pragnie uświetnić inaugurację swoich rządów odsłonięciem gigantycznego, mierzącego blisko 70 metrów posągu Buddy. Seria tajemniczych morderstw osób związanych z budową ogromnego pomnika może jednak zniweczyć cały plan. Wu Zetian ma wielu wrogów; kandydatka na cesarzową podejrzewa, że za zabójstwami kryje się spisek, którego celem jest uniemożliwienie jej wstąpienia na tron. Zdesperowana władczyni postanawia uwolnić z więzienia niejakiego Dee Renjie (Andy Lau). To były dostojnik, wygnany przed laty za udział w buncie, ale przede wszystkim słynny w całym cesarstwie detektyw i mistrz sztuk walki. Dee podejmuje się śledztwa; tropy zaprowadzą go ku wielkiej i niebezpiecznej przygodzie.

"Detektyw Dee" należy do gatunku, którego kanon wyznaczył na początku XXI wieku "Przyczajony tygrys, ukryty smok". Wysokobudżetowe widowiska kostiumowe, łączce elementy filmu przygodowego i fantasy z popisami sztuk walki stały się od tamtego czasu specjalnością chińskiej kinematografii. W "Detektywie Dee" jest wszystko, co najlepsze w superprodukcjach z Państwa Środka - fantastyczne kostiumy, zapierające dech w piersiach scenografie, efektowne sceny zbiorowe z udziałem tłumów statystów, wystylizowane piękne zdjęcia i, przede wszystkim, wartka akcja gęsto naszpikowana pojedynkami kung-fu w wykonaniu chińskich mistrzów. Tym, co wyróżnia ten film spośród podobnych realizacji z ostatnich lat jest tytułowa postać. Dee Renjie to chiński Sherlock Holmes, bohater ludowych legend i XVIII-wiecznych powieści kryminalnych, wzorowany na historycznym dostojniku z czasów dynastii Tang. W filmie wciela się w niego Andy Lau, jeden z wielu gwiazdorów z Hong Kongu, którzy wystąpili w "Detektywie Dee".

Olśniewającą obsadą dowodził na planie kultowy reżyser HARK TSUI. W Hong Kongu realizował zarówno kryminalne filmy akcji jak i widowiska kung fu. Dzięki potężnemu budżetowi zapewnianemu przez kinematografię kontynentalnych Chin mógł rozwinąć skrzydła. "Detektyw Dee" to rozrywka najwyższej jakości, robiąca wrażenie zarówno na publiczności jak i krytykach, którzy na festiwalu w Wenecji nominowali film Hark Tsui do Złotego Lwa.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...