Ale kino+
alekino+
Film. Detektyw Murdoch 5: Do tyłu i w lewo

Detektyw Murdoch 5: Do tyłu i w lewo

Murdoch Mysteries 5: Back and to the Left
serial kryminalny, Kanada/Wlk. Brytania, 2012, 47 min.
reżyseria: Don McCutcheon
obsada: Helene Joy, Thomas Craig, Yannick Bisson
Premiera w Ale kino+: 9.12.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 65 miejsce w rankingu
Detektyw Murdoch 5: Do tyłu i w lewo

Czy zabójstwo radnego wywoła rozruchy między katolickimi i protestanckimi mieszkańcami Toronto? Czy detektywowi Murdochowi - tak biegłemu w sprawach zawodowych - uda się rozwiązać kłopoty prywatne i naprawić relację z doktor Ogden?

Podczas parady protestanckich oranżystów, nieznany napastnik próbuje zabić burmistrza. Kula chybia, zabijając jednego z radnych. Obecny na miejscu William Murdoch (Yannick Bisson) wraz konstablem Georgem Crabtree (Jonny Harris) oraz Henrym Higginsem (Lachlan Murdoch) rozpoczynają śledztwo. Konfiskują - zdobywające coraz większość popularność - aparaty fotograficzne, w nadziei, że któryś z widzów lub dziennikarzy przypadkiem uchwycił na kliszy moment przestępstwa. Stróże prawa muszą postępować nadzwyczaj ostrożnie, by śledztwo nie stało się zapalnikiem konfliktu między - pozostającymi w stanie kruchego pokoju - katolikami i protestantami. Murdoch pierwszy raz od powrotu do Toronto ma szansę spotkać się z doktor Julią Ogden (Hélène Joy). Sytuacja między tymi dwojgiem pozostaje dość niezręczna.

Maureen Jennings, autorka kryminalnego cyklu o przygodach detektywa Murdocha zdecydowała się umieścić akcję powieści w Toronto, do którego sama przeprowadziła się z brytyjskiego Birmingham w wieku siedemnastu lat. Początkowo, jak sama przyznawała, wybór zarówno miejsca jak i czasu - końca epoki wiktoriańskiej - podyktowany był względami praktycznymi; materiały na temat miasta były dostępne, a wybór dość odległej epoki eliminował konieczność zapoznawania się z najnowszymi zdobyczami kryminologii i patologii. W jednym z wywiadów Jennings powiedziała, jednak, że podczas zbierania materiałów do książki, Toronto wielokrotnie zaskoczyło ją ukazując swe brutalne, ale i niezmiernie pasjonujące oblicze. Oblicze miasta, w którym ścierają się interesy różnych grup narodowościowych oraz wyznaniowych. Niezwykle zaciekłe walki między katolikami i protestantami są bowiem jednym z ważnych motywów kanadyjskiej historii. Jennings pokazuje Kanadę w momencie, gdy u schyłku ery wiktoriańskiej kraj stopniowo dojrzewa do uwolnienia się z - coraz mniej przyjaznych - objęć Imperium Brytyjskiego. Ostateczne zerwanie więzów ze starym krajem nastąpiło dopiero w 1982 roku, do dziś Kanada jest, jednak monarchią konstytucyjną, a głową państwa pozostaje królowa Elżbieta II.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Detektyw Murdoch 5
Detektyw Murdoch 5: Gorączka złota w Klondike
Detektyw Murdoch 5: Egipska klątwa
Detektyw Murdoch 5: Wojna z terrorem
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w operze
Detektyw Murdoch 5: Kto zabił wynalazcę?
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 2
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 1
Detektyw Murdoch 5: Schody do nieba
Detektyw Murdoch 5: Zjazd wynalazców
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w XX wieku
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w świecie lalek
Detektyw Murdoch 5: Kanadyjska noc Murdocha
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...