Ale kino+
alekino+
Film. Detektyw Murdoch 5: Egipska klątwa

Detektyw Murdoch 5: Egipska klątwa

Murdoch Mysteries 5: Evil Eye of Egypt
serial kryminalny, Kanada/Wlk. Brytania, 2012, 60 min.
reżyseria: Don McCutcheon
obsada: Jonny Harris, Thomas Craig, Yannick Bisson
Premiera w Ale kino+: 16.12.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 50 miejsce w rankingu
Detektyw Murdoch 5: Egipska klątwa

Egipska klątwa w dziewiętnastowiecznym Toronto? Konstabl George Crabtree, autor opublikowanej właśnie powieści o klątwie faraonów i wierny współpracownik detektywa Murdocha, ma szansę wykazać się w roli eksperta.

Traf chce, że powieść przygodowa konstabla George'a Crabtree (Jonny Harris), "Klątwa faraonów" ukazuje się drukiem akurat wtedy, gdy w Toronto otwarta zostaje niecodzienna wystawa. Naukowcy mają zaprezentować fascynujące odkrycie - odnaleziony niedawno sarkofag egipskiej księżniczki. Uwagę detektywa Murdocha (Yannick Bisson) przyciąga natomiast piękna archeololożka, doktor Iris Bajjali (Athena Karkanis). Publiczność zamiera, gdy podważający wieko naukowiec, ginie od ukąszenia kobry, która z sykiem wyłania się z wnętrza sarkofagu. Jeden z organizatorów wystawy, Phillip Uxbridge (Julian Richings) jest przekonany, że na wszystkich osobach związanych z egipską ekspedycją ciąży pradawna klątwa. Murdoch i jego przełożony inspektor Thomas Brackenreid (Thomas Craig) szukają bardziej racjonalnych przyczyn.

Cykl kryminalnych powieści Maureen Jennings na podstawie, których zrealizowano serial "Detektyw Murdoch" to idealny wręcz materiał filmowy. A postać obdarzonego poczuciem humoru i wyprzedzającego epokę Murdocha to świetne wyzwanie dla aktora. W tę rolę z powodzeniem, wciela się Yannick Bisson. Urodzony w Montrealu aktor debiutował w 1984 r. telewizyjnym filmem "Hockey night", w którym zagrał z Megan Follows, znaną w Polsce z ekranizacji powieści Lucy Maud Montgomery o Anne Shirley. Ostatnio Bisson pojawił się między innymi w kanadyjsko-amerykańskiej koprodukcji "Too Late to Say Goodbye" z Robem Lowe w roli głównej, oraz biograficznym filmie "W krainie pieniądza" u boku Kevina Spacey.

Kanada - w porównaniu ze swym potężnym sąsiadem, Stanami Zjednoczonymi - wydawać się może filmową i kulturalną pustynią. Nic bardziej mylnego. Od lat w filmowym świecie funkcjonują powszechnie rozpoznawalne oraz błędnie uznawane za amerykańskie, nazwiska. Wystarczy wspomnieć tylko specjalistę od blockbusterów Jamesa Camerona, prowokatora Davida Cronenberga, czy coraz popularniejszego twórcę inteligentnych komedii, Jasona Reitmana. Sensacją ostatnich kilku lat stał się przedstawiciel najmłodszego filmowego pokolenia, Xavier Dolan ("Zabiłem moją matkę" i "Wyśnione miłości", "Na zawsze Laurence").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Detektyw Murdoch 5
Detektyw Murdoch 5: Gorączka złota w Klondike
Detektyw Murdoch 5: Do tyłu i w lewo
Detektyw Murdoch 5: Wojna z terrorem
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w operze
Detektyw Murdoch 5: Kto zabił wynalazcę?
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 2
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 1
Detektyw Murdoch 5: Schody do nieba
Detektyw Murdoch 5: Zjazd wynalazców
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w XX wieku
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w świecie lalek
Detektyw Murdoch 5: Kanadyjska noc Murdocha
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...