Ale kino+
alekino+
Film. Detektyw Murdoch 5: Gorączka złota w Klondike

Detektyw Murdoch 5: Gorączka złota w Klondike

Murdoch Mysteries 5: Murdoch of the Klondike
serial kryminalny, Kanada/Wlk. Brytania, 2012, 47 min.
reżyseria: Laurie Lynd
obsada: Aaron Ashmore, Helene Joy, Thomas Craig, Yannick Bisson
Premiera w Ale kino+: 9.12.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 56 miejsce w rankingu
Detektyw Murdoch 5: Gorączka złota w Klondike

Wyprawa detektywa Murdocha nad rzekę Klondike otwiera kolejną serię jednego z najciekawszych seriali kryminalnych ostatnich lat. Czy jednak rasowy detektyw o złamanym sercu długo wytrwa w roli poszukiwacza złota?

Po wstrząsie, jakim był ślub doktor Julii Ogden (Helene Joy) z innym mężczyzną, zawieszony w obowiązkach służbowych, detektyw William Murdoch (Yannick Bisson), postanawia porzucić dotychczasowe życie. Wyjeżdża na północ kraju, by spróbować szczęścia jako jeden z poszukiwaczy złota ściągających nad rzekę Klondike. Murdoch spróbuje tam rozpocząć nowe życie. Całkowite odcięcie od dawnych fascynacji okaże się jednak niemożliwe i detektyw, w towarzystwie nowo poznanego pisarza, Jacka Londona (Aaron Ashmore), rozpocznie śledztwo w sprawie oskarżonej o morderstwo oberżystki, Elizabeth Bryant (Jill Halfpenny). Tymczasem w Toronto doktor Ogden, bierze pod naukowe skrzydła młodą protegowaną, doktor Emily Grace (Georgina Reilly), która od razu wpada w oko konstablowi, George'owi Crabtree (Jonny Harris).

Literackim pierwowzorem serialu "Detektyw Murdoch" jest bestsellerowy cykl powieści kryminalnych Maureen Jennings. Urodzona w Wielkiej Brytanii pisarka na miejsce akcji wybrała swoją nową ojczyznę, Kanadę, u schyłku ery wiktoriańskiej. Jak przyznała sama autorka, na etapie skrupulatnych badań poprzedzających powstanie książek, była niezwykle zaskoczona tym, jak niebezpiecznym, fascynującym i wstrząsanym wewnętrznymi konfliktami miastem było XIX-wieczne Toronto.

W rolę Jacka Londona, autora powieści "Biały kieł" i "Zew krwi" (obu osadzonych w realiach kanadyjskiej gorączki złota), wcielił się Aaron Ashmore. Urodzony w Kolumbii Brytyjskiej aktor wystąpił między innymi w nagrodzonym aż 22 statuetkami Emmy serialu Aarona Sorkina "Prezydencki poker". Ashmore znany jest także z roli Jimmy'ego Olsena w popularnym serialu "Smallville", a rola w "Śmiertelnej odwilży", u boku Vala Kilmera, przyniosła mu nominację do Leo Award, nagród przyznawanych corocznie w Vancouver.

Ashmore jest jednym z tych kanadyjskich aktorów, którzy korzystając ze wspólnoty języka włączają w życie filmowego Hollywood tak płynnie, że niewielu fanów zdaje sobie sprawę z ich korzeni. Należą do nich między innymi, znani ze świetnie przyjętego "Juno", Ellen Page oraz Michael Cera, czy bardzo popularny ostatnio - Ryan Gosling.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Detektyw Murdoch 5
Detektyw Murdoch 5: Do tyłu i w lewo
Detektyw Murdoch 5: Egipska klątwa
Detektyw Murdoch 5: Wojna z terrorem
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w operze
Detektyw Murdoch 5: Kto zabił wynalazcę?
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 2
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 1
Detektyw Murdoch 5: Schody do nieba
Detektyw Murdoch 5: Zjazd wynalazców
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w XX wieku
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w świecie lalek
Detektyw Murdoch 5: Kanadyjska noc Murdocha
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...