Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Detektyw Murdoch 5: Murdoch w świecie lalek

Detektyw Murdoch 5: Murdoch w świecie lalek

Murdoch Mysteries 5: Murdoch in Toyland
serial kryminalny, Kanada/Wlk. Brytania, 2012, 45 min.
reżyseria: Michael DeCarlo
obsada: Helene Joy, Thomas Craig, Yannick Bisson
Premiera w Ale kino+: 13.01.2013 r.
5.00
343
10 głosy | 57 miejsce w rankingu
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w świecie lalek

Wyrafinowany przestępca bawi się z detektywem Murdochem w kotka i myszkę. Przerażającym elementem gry są... mówiące lalki.

Mała dziewczynka, Veronica pada ofiarą porywacza. Na miejsce przestępstwa przybywa detektyw William Murdoch (Yannick Bisson). Znajduje tam, mówiącą lalkę, która - mimo, że detektyw nie znał wcześniej dziewczynki oraz jej rodziny - ma wiadomość skierowaną specjalnie do niego. Detektyw wraz z konstablem Georgem Crabtree (Jonny Harris) prowadzą dochodzenie, a inspektor Brackenreid (Thomas Craig) wydaje się mocno zbity z tropu tak niecodziennym śladem, a to jeszcze nie koniec lalczynych niespodzianek. Nim sprawa znajdzie rozwiązanie, Murdoch będzie miał okazję porozmawiać z doktor Julią Ogden (Hélene Joy), która mimo, że jest żoną innego mężczyzny, nadal nie jest detektywowi całkiem obojętna.

Odcinek "Murdoch w świecie lalek" przywołuje znany nauce od dawna lęk przed lalkami zwany naukowo "pediofobią" (czym innym niż lalką jest, bowiem Golem?). Badacze nie są zgodni, co do czynników go wywołujących. Z pewnością nie jest to jednak jedno z wyimaginowanych, medialnych zaburzeń, skoro całkiem niedawno w nauce - w związku z błyskawicznym rozwojem robotyki - pojawiło pojęcie "doliny osobliwości". Jego twórca, Masahiro Mori zauważa, że im bardziej roboty stają się podobne do ludzi, tym większy niepokój i niechęć wzbudzają w człowieku. Zaburzony zostaje, bowiem fundamentalny podział na obiekty ożywione i nieożywione, a co za tym idzie na istoty żywe i martwe. Nie trzeba jednak robotów, by wywołać objawy pediofobii. I tym właśnie zajmują się twórcy szeregu filmowych dzieł, którzy straszenie lalkami opanowali do perfekcji. Wśród filmowych przedstawicieli tego gatunku z pewnością pierwsze, kultowe miejsce zajmuje "Laleczka Chucky" Toma Hollanda i jej liczne, późniejsze klony. W ostatnich latach motyw upiornych lalek, przywołany w jedenastym odcinku serialu "Detektyw Murdoch", pojawił się między innymi w "Dead Silence" Jamesa Wana oraz horrorze "Coin" Michaela Fredianellego.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Detektyw Murdoch 5
Detektyw Murdoch 5: Gorączka złota w Klondike
Detektyw Murdoch 5: Do tyłu i w lewo
Detektyw Murdoch 5: Egipska klątwa
Detektyw Murdoch 5: Wojna z terrorem
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w operze
Detektyw Murdoch 5: Kto zabił wynalazcę?
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 2
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 1
Detektyw Murdoch 5: Schody do nieba
Detektyw Murdoch 5: Zjazd wynalazców
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w XX wieku
Detektyw Murdoch 5: Kanadyjska noc Murdocha
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...