Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Detektyw Murdoch 5: Murdoch w XX wieku

Detektyw Murdoch 5: Murdoch w XX wieku

Murdoch Mysteries 5: Twentieth Century Murdoch
serial kryminalny, Kanada/Wlk. Brytania, 2012, 47 min.
reżyseria: GAIL HARVEY
obsada: Helene Joy, Thomas Craig, Yannick Bisson
Premiera w Ale kino+: 20.01.2013 r.
5.00
343
10 głosy | 30 miejsce w rankingu
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w XX wieku

Ostatni odcinek 5. Serii przygód detektywa Murdocha przynosi intrygujące pytania. Czy u schyłku XIX. wieku możliwa jest podróż w czasie? Czy detektywowi Murdochowi, uda się ostatecznie naprawić relację z bliską jego sercu doktor Ogden?

Absolutnie niecodzienne rzeczy dzieją się na posterunku policji w Toronto. Niejaki Gideon Turner (Joe Cobden) twierdzi, że ma informacje, które pozwolą zapobiec przyszłym przestępstwom. Sceptycyzm wobec rewelacji zachowuje zarówno detektyw William Murdoch (Yannick Bisson), inspektor Brackenreid (Thomas Craig) jak i konstabl Crabtree (Jonny Harris). W pewnym momencie Turner wymyka się policyjnemu nadzorowi i... zapobiega próbie morderstwa, wywołując u przedstawicieli władzy niemałe zaskoczenie. Konsternacja pogłębia się tylko, gdy mężczyzna wyznaje, że wie o przestępstwach, gdyż... podróżował do przyszłości. Co wykaże badanie psychiatryczne zatrzymanego? Czy doktor Ogden, która w międzyczasie podjęła studia psychiatryczne, przyczyni się do rozwiązania sprawy?

Margaret Atwood, jedna z najsłynniejszych kanadyjskich pisarek, co roku wymieniana jako kandydatka do nagrody Nobla, powiedziała kiedyś: "Jeżeli narodową chorobą psychiczną Stanów Zjednoczonych jest megalomania, to narodową chorobą psychiczną Kanady jest schizofrenia paranoidalna". O mniej więcej takie schorzenie bohaterowie odcinka "Murdoch XX. wieku" podejrzewają człowieka, który twierdzi, że podróżował w czasie. Możliwość odwiedzania przyszłości i przeszłości to jedno z pragnień towarzyszących ludziom od dawien dawna i jedno z tych, które zainicjowało powstanie kina. Czym innym niż zatrzymywaniem przeszłości jest utrwalanie wydarzeń na taśmie filmowej? Dużo trudniejszą, ale i intrygującą część łamigłówki stanowi podróż do przyszłości. Ponieważ naukowcom nie udało się opracować adekwatnych metod przemieszczania się, sprawą zajęło się kino. Najbardziej popularne z filmów wykorzystujących motyw podroży w czasie to kultowa trylogia Roberta Zemeckisa "Powrót do przyszłości" ze świetnymi rolami Michaela J. Foxa i Christophera Lloyda.

Główna rola w serialu "Detektyw Murdoch" stanowi równie istotną cezurę w karierze Yannicka Bissona, jak huczne nadejście XX wieku w zakończeniu piątej serii. W jednym z wywiadów aktor opowiadał o pracy nad rolą: "Bardzo chciałem stworzyć detektywa Murdocha innym ode mnie, innym niż współcześni bohaterowie, a jednocześnie takim, by pasował do epoki, z której pochodzi". Z pewnością mu się udało; Bisson zagra wiktoriańskiego detektywa ponownie w szóstej serii przygód.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Detektyw Murdoch 5
Detektyw Murdoch 5: Gorączka złota w Klondike
Detektyw Murdoch 5: Do tyłu i w lewo
Detektyw Murdoch 5: Egipska klątwa
Detektyw Murdoch 5: Wojna z terrorem
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w operze
Detektyw Murdoch 5: Kto zabił wynalazcę?
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 2
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 1
Detektyw Murdoch 5: Schody do nieba
Detektyw Murdoch 5: Zjazd wynalazców
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w świecie lalek
Detektyw Murdoch 5: Kanadyjska noc Murdocha
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...