Ale kino+
alekino+
Film. Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 1

Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 1

Murdoch Mysteries 5: Stroll on the Wild Side part 1
serial kryminalny, Kanada/Wlk. Brytania, 2012, 47 min.
reżyseria: Michael DeCarlo
obsada: Helene Joy, Thomas Craig, Yannick Bisson
Premiera w Ale kino+: 30.12.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 61 miejsce w rankingu
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 1

Mafia, antykoncepcja i zaginięcie bibliotekarki. Widzowie dwuczęściowego odcinka "Po ciemnej stronie" na pewno nie będą narzekać na brak emocji.

Detektyw Murdoch (Yannick Bisson) jest zaskoczony, gdy rozpoczynając śledztwo w sprawie zaginięcia cichej bibliotekarki, Lucille Messing (Tori Anderson) spotyka swoją dawną ukochaną, Annę Fulford (Lisa Faulkner). Ponieważ najprawdopodobniej nadal jest poszukiwana przez mafijną organizację Czarna Ręka, która zleciła morderstwo jej narzeczonego, Anna pracuje w bibliotece pod pseudonimem. Czyżby Lucille została porwana przez pomyłkę? Tymczasem doktor Julia Ogden (Hélène Joy) popada w konflikt z prawem. Zostaje aresztowana za prowadzenie pogadanek dla kobieta na temat antykoncepcji. Bulwersuje to konserwatywnych mieszkańców Toronto, a odważna pani naukowiec trafia do aresztu. Z kolei inspektor Brackenreid (Thomas Craig), którego męską dumę uraził szef innego z posterunków, wyznacza ochotników do policyjnej drużyny baseballowej.

Centralnymi postaciami siódmego i ósmego odcinka "Detektywa Murdocha" są kobiety. Anna Fulford ucieka przez niebezpiecznym wpływem mafijnej Czarnej Ręki, a doktor Ogden, ryzykując przy tym własne bezpieczeństwo, wykonuje pionierską pracę na polu edukacji seksualnej. W dziewiętnastowiecznej Kanadzie działalność taka była w nielegalna, przekazywanie informacji o metodach zapobiegania ciąży uważano za poważne "zagrożenie dla moralności", a droga do zmian i legalnej antykoncepcji była wyjątkowo długa. Odkąd w 1892 r. prowadzono nowe prawo, za stosowanie antykoncepcji i rozpowszechnienie informacji na jej temat groziły nawet dwa lata więzienia. Jeden z paragrafów, na który powołuje się zresztą doktor Ogden, zwalniał z konsekwencji prawnych, jeżeli stwierdzono, że intencją sprawcy było "dobro ogółu". Niemniej jednak obywatele kanadyjscy doczekali się zniesienia drastycznego prawa dopiero w 1969 roku!


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Detektyw Murdoch 5
Detektyw Murdoch 5: Gorączka złota w Klondike
Detektyw Murdoch 5: Do tyłu i w lewo
Detektyw Murdoch 5: Egipska klątwa
Detektyw Murdoch 5: Wojna z terrorem
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w operze
Detektyw Murdoch 5: Kto zabił wynalazcę?
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 2
Detektyw Murdoch 5: Schody do nieba
Detektyw Murdoch 5: Zjazd wynalazców
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w XX wieku
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w świecie lalek
Detektyw Murdoch 5: Kanadyjska noc Murdocha
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...