Ale kino+
alekino+
Film. Detektyw Murdoch 5: Wojna z terrorem

Detektyw Murdoch 5: Wojna z terrorem

Murdoch Mysteries 5: War on Terror
serial kryminalny, Kanada/Wlk. Brytania, 2012, 60 min.
reżyseria: Laurie Lynd
obsada: Helene Joy, Thomas Craig, Yannick Bisson
Premiera w Ale kino+: 16.12.2012 r.
5.00
343
15 głosy | 32 miejsce w rankingu
Detektyw Murdoch 5: Wojna z terrorem

Czy sprawcami eksplozji, w której ranni zostają dwaj współpracownicy Murdocha w istocie są anarchiści? Detektyw rozpoczyna infiltrację grupy dowodzonej przez Emmę Goldman, jedną z prekursorek feminizmu.

To miał być dzień, jakich wiele. Konstabl George Crabtree (Jonny Harris) oraz konstabl Henry Higgins (Lachlan Murdoch) wychodzą właśnie z posterunku, gdy wybuch w sklepie Petera Milne'a (Brock Johnson) zwala ich z nóg. Poszkodowanych, w tym zwykłych przechodniów opatrują odpowiednie służby, a stróże prawa rozpoczynają dochodzenie. Czy celem ataku był rzeczywiście sklep Milne'a? A może w istocie chodziło o pobliski posterunek? Tropy sprawy zawiodą dociekliwego detektywa Murdocha (Yannick Bisson) do grupy, której przewodzi młoda, charyzmatyczna anarchistka, Emma Goldman (Lisa Goldman).

Maureen Jennings autorka powieści, które dały literacką podstawę serialowi "Detektyw Murdoch" dość często umieszcza w sercu akcji postacie historyczne. W piątej serii główny bohater poznaje między innymi Jacka Londona, Alexandra Grahama Bella i Henry'ego Forda. Dzięki tym niecodziennym spotkaniom Jennings udaje się bez zbytniej dosłowności szkicować szczególny moment historyczny, w którym znajdowała się Kanada, Imperium Brytyjskie i cały świat u schyłku ery wiktoriańskiej.

W odcinku "Wojna z terroryzmem" uwaga stróżów prawa skupia się na grupie dowodzonej przez młodą anarchistkę. Urodzona w 1869 r. w Kownie Emma Goldman, od wczesnej młodości była niezwykle wyczulona na niedolę mniej uprzywilejowanych i na przemoc ze strony władzy. W wieku zaledwie szesnastu lat wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie niedługo potem rozpoczęła się jej kariera działaczki, anarchistki i prekursorki feminizmu. Goldman - o ile nie odsiadywała w więzieniu jednego z licznych wyroków - sporo podróżowała; mieszkała między innymi w Wielkiej Brytanii i kanadyjskim Toronto, gdzie zmarła w 1940 r. Zgodnie z jej życzeniem pochowano ją w Chicago.

Postać charyzmatycznej Goldman niejednokrotnie pojawiała się na ekranie kinowym. Najsłynniejszym z przykładów są z pewnością fantastycznie obsadzeni "Czerwoni" z 1981 r. Film uhonorowano aż trzema Oscarami; za zdjęcia Vittorio Storaro, reżyserię Warena Beatty'ego oraz za fenomenalną rolę Maureen Stapleton, właśnie w roli Emmy Goldman.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Detektyw Murdoch 5
Detektyw Murdoch 5: Gorączka złota w Klondike
Detektyw Murdoch 5: Do tyłu i w lewo
Detektyw Murdoch 5: Egipska klątwa
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w operze
Detektyw Murdoch 5: Kto zabił wynalazcę?
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 2
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 1
Detektyw Murdoch 5: Schody do nieba
Detektyw Murdoch 5: Zjazd wynalazców
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w XX wieku
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w świecie lalek
Detektyw Murdoch 5: Kanadyjska noc Murdocha
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...